Poslanecká sněmovna a Senát otevřely své prostory veřejnosti

Praha – Parlament České republiky zpřístupnil ve sváteční den při příležitosti Dne vítězství své prostory veřejnosti. Lidé tak mohli na Hradčanech zavítat například do Hrzánského paláce, který využívá Úřad vlády, nebo do sídla sněmovny na Malé Straně. Senát pro zájemce otevřel také dveře Kolovratského a Valdštejnského paláce.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Zdroj: Stanislav Zbyněk Autor: ČTK

Současně připomenul osud předsedy protektorátní vlády Aloise Eliáše, který působil v Kolovratském paláci, kde dříve zasedaly předválečné a protektorátní vlády, a kterého zastřelili před 75 lety nacisté.

Návštěvníci Kolovratského paláce absolvovali komentované prohlídky, prohlídková trasa ve Valdštejnském paláci byla bez průvodce a lidé si při ní mohli prohlédnout jednací sál, Hlavní sál, Rytířskou síň či Mytologickou chodbu. Oba objekty byly pro veřejnost otevřeny od 9:00 do 16:00.

Ve stejnou dobu byly přístupné i prostory nedalekého sídla Poslanecké sněmovny. Příchozí si v doprovodu průvodkyň mohli prohlédnout reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti nebo kanceláře některých parlamentních výborů.

Komentované prohlídky proběhly též v Hrzánském paláci. Vedle jeho interiérů se lidé mohli seznámit i s tamní dlouhodobou expozicí Symboly republiky a Můj stát a „vychutnat si“ vyhlídku z terasy, kterou obdivoval i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, jenž v paláci žil v letech 1894 až 1896.