Klaus pro ČT: Opozice zneužila amnestii k politické hře

Praha – Prezident Václav Klaus v rozhovoru pro Českou televizi kritizoval parlamentní opozici za to, že jeho novoroční amnestii zneužívá k politické hře proti Nečasově vládě. Tu zítra ve sněmovně čeká hlasování o nedůvěře; KSČM, ČSSD i VV vadí, že předseda vlády Klausovu amnestii spolupodepsal a tím umožnil její platnost. Podle prezidenta je ale kritika jeho kroku hysterická a odhlíží od filosofického rozměru celého omilostnění. Amnestii podle Klause řada lidí podpořila, pozitivní hlasy v médiích pouze nedostanou prostor.

„Zítřejší akce v Poslanecké sněmovně není o amnestii. Je to zneužití vážné a zodpovědné věci k politické hře,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 Václav Klaus. „Je to využití amnestie a hysterické vlny, která se kolem ní vytvořila, k řešení úplně jiných politických témat, v daném případě k standardnímu souboji opozice proti vládě Petra Nečase. Já bych chtěl důrazně trvat na tom, že to s amnestií souvislost nemá, je to zneužití této věci.“

Ze strany prezidenta Klause se v posledním měsíci jedná již o druhou výraznou výtku směrem k opozici; kriticky se na její adresu vyjádřil už ve svém novoročním projevu, když uvedl, že „opozice je negativistická, nepřesvědčivá a realistické řešení nenabízí“.

Mimořádnou sněmovní schůzi, kde se opozice pokusí vyslovit vládě nedůvěru, svolala na zítřek předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová. Sociální demokracie kabinetu vytýká, že amnestii v její, údajně přehnané, šíři vůbec umožnila, když ji kontrasignoval předseda vlády Petr Nečas. Hlavní spor se vede o druhý článek amnestie, který omilostňuje soudní případy trvající déle než osm let; vztahuje se totiž i na tunelářské kauzy z 90. let (mj. H-System, Trend, Unionbanka).

Klaus trvá na svém: Bylo správné ukončit vleklé soudy

Podle dnešního vyjádření prezidenta Klause ovšem zůstává filosofie jeho amnestie nepochopena. „Zaznívá i nekritika, zaznívají i tisíce pochvalných hlasů, jenže v našich médiích dostanou menší prostor,“ konstatoval Klaus s tím, že hlavním cílem bylo „odpustit a prominout“ tresty, za něž se na Západě do vězení už neposílá. „Filosofie amnestie vznikala několik let a myslím, že se debata svádí k vedlejším detailům.“

Hlava státu trvá i na správnosti sporného článku, který ukončil vleklé soudní spory. „Bylo to naprosto nezbytné. Není pravda, že jsem dal amnestii tomu či onomu konkrétnímu člověku, dal jsem skupině lidí s jistým typem trestu,“ konstatoval prezident. Že se bude amnestie vztahovat i na tunelářské případy, ho prý nenapadlo. „Vytahovat jednotlivé případy lidí, které neznám a u kterých by mě nenapadlo, že do té kategorie zapadají, je nesmyslné,“ míní Klaus.

Václav Klaus pro ČT:

„Třetí základní filosofický prvek amnestie byl zastavit nekonečně se vlekoucí trestní řízení, která naše soudy nebyly schopny vyřešit ve smysluplné době, přehazovaly si to jako horký brambor a v podstatě znemožňovaly dát šanci spravedlivému řešení.“