Kdo zabil šéfa podsvětí Bělu? Jeho bývalý bodyguard vinu před soudem popřel

Soud začal rozplétat vraždu bosse českého podsvětí 90. let Antonína Běly. Obžalovaní z vraždy Pavel Šrytr a Ján Kaco vinu odmítají. Jsou přesvědčeni o tom, že za vraždou stáli Bělovi příbuzní či jeho nejbližší okolí, řekli ve čtvrtek před Krajským soudem v Praze.

Video Vstup Hynek
video

Obžalovaní z vraždy Běly stojí před soudem

Bělu v roce 1996 zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Kromě Šrytra obžalobě čelí ještě Ján Kaco. Hrozí jim až 15 let vězení nebo výjimečný trest

Vraždu Běly, od které v dubnu uplynulo 21 let, provedlo maskované komando o nejméně pěti lidech. Skupina vnikla v noci do Bělova domu. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. Státní zástupkyně Danuše Krejčová řekla, že podle tvrzení pozůstalých si pachatelé z domu po vraždě odnesli 12 milionů korun a šperky.

Šrytra ale měla po hlase poznat Bělova hospodyně, která je v případu korunní svědkyní. Před několika měsíci nicméně svou výpověď změnila s tím, že výpověď vznikla za nestandardních okolností a k obvinění Šrytra ji přiměl Bělův syn. Ve čtvrtek se žena k soudu nedostavila, údajně je nemocná. 

Pavel Šrytr u soudu (uprostřed)
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Přestal jsem si Běly vážit, řekl Šrytr 

Šrytr tvrdí, že byl v době vraždy na Slovensku. Ve své obsáhlé výpovědi popisoval, jak dělal Bělovi bodyguarda. Pracoval pro něj zhruba půl roku a později začal uvažovat o odchodu. Důvodem prý bylo to, že „prodával vlastní lidi“. Jako příklad uvedl krvavou přestřelku z roku 1995, kdy po sobě na parkovišti u čerpací stanice v Průhonicích u Prahy stříleli členové zahraničních gangů. Jeden člověk přestřelku nepřežil.

„Po této události jsem si přestal pana Běly vážit a odešel jsem. Nebudu pracovat u člověka, který podrazil svoje vlastní lidi,“ řekl Šrytr.

Kaco v souvislosti s přestřelkou uvedl, že zájem na zabití Běly mohla mít arménská mafie, která pro něj pracovala a kterou podle Kaca v tomto známém případě zradil.

Jejich argumenty odmítl syn zavražděného Běly Jaroslav, který vypovídal jako první ze svědků. „Žádné Armény jsme si neobjednali,“ řekl soudu. Běla mladší je přesvědčen o tom, že jedním z vrahů byl Šrytr. V obsáhlé výpovědi poukázal například na to, že pachatelé do domu vnikli bez použití násilí a museli ho znát zevnitř. Tvrdil, že bezpečně věděli, kde má rodina uložené peníze.

„Zradil jsi mého tátu, zradil jsi Frantu Mrázka a chtěl jsi zradit i (Tomáše) Pitra,“ řekl Běla směrem ke Šrytrovi.

Šrytr uvedl, že byl v minulosti podezřelý z incidentu, při němž o několik měsíců později někdo na Bělův dům vypálil protitankové raketové střely. „Moje práce to nebyla. Sám jsem za Bělou jel a vysvětlil jsem mu to. Tehdy jsem ho viděl naposledy,“ řekl Šrytr. Vražda v Úvalech se stala o čtyři měsíce později.

V médiích se krátce po vraždě Běly objevovaly informace, že za vraždou stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, který byl zavražděn o deset let později. Šrytr ve čtvrtek potvrdil, že po odchodu od Běly začal časem pracovat pro Mrázka. Podle něj byly v 90. letech nejprve vztahy obou dvou hlav podsvětí přátelské.

Běla mladší dnes uvedl, že po vraždě s Mrázkem mluvil a ten mu řekl, že v případu „prsty“ nemá.

Šrytr se domnívá, že si Mrázek Bělu najímal na „černou či násilnou práci“. Později se prý oba nepohodli. Svojí práci pro Mrázka popsal tak, že ho doprovázel na některá jednání. Za nejvýznamnější osobu, kterou prý viděl, označil bývalého ministra vnitra a předsedu vlády Stanislava Grosse. Uvedl také, že měl Mrázkovi pomáhat s vybudováním bezpečnostní agentury nebo střežit objekty, v nichž bydlel například Miroslav Provod, který v minulosti figuroval v daňových kauzách spojených s podnikatelem Tomášem Pitrem. Šrytr a Kaco působili také jako elitní policisté v týmu URNA.

 

Případ vyšetřuje speciální tým Tempus 

Policie případ objasnila před rokem, kdy zbývalo jen několik týdnů do jeho promlčení. Šrytr s Kacem byli zadrženi na základě nových svědeckých výpovědí, které detektivové získali.

„Nic jsem neudělal, nejsem si vědom ničeho,“ řekl ve čtvrtek Kaco. Tvrdil, že pro Bělu ani Mrázka nepracoval. Přiznal naopak, že několik let pracoval pro Pitra.

Obžalovaní před soudem také prohlásili, že na ně policisté při vyšetřování kauzy nepřiměřeně tlačili. Kaco například tvrdil, že pokud by vyšetřovatelům „pustil“ nějaké informace na Pitra, mohl být propuštěn. Šrytr zase řekl, že mu policisté za určité informace nabízeli úplatek.

Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu. Tým proto vyslýchal Šrytra také kvůli vraždě Mrázka. Speciální tým vede Martin Baláž, který se ve čtvrtek objevil u soudu mezi veřejností. 

Tým Tempus si za své krátké působení může připsat několik úspěchů. K soudu už dostal čtyři nevyřešené letité kauzy, ačkoliv ne vždy se podařilo zadrženým vinu prokázat. Jednoho obžalovaného zadrželi dokonce měsíc před promlčením případu. Šlo o Jiřího Večeře, kterého policie obvinila z několika vražd v 90. letech.

Týmu se podařilo objasnit například vraždu vymahače dluhů v Praze z roku 1993, brutální vraždu podnikatele v Otrokovicích z roku 2005, vraždu číšníka na zlínském sídlišti z roku 2001 nebo vraždy podnikatelů zapletených do nelegálních obchodů s lehkými topnými oleji ve Zlíně a Uherském Hradišti z roku 1995. Zatímco případ vraždy číšníka skončil pravomocným odsouzením pachatele na 17 let vězení, ostatní případy skončily zprošťujícími rozsudky.