Sobotka na mítinku vyzval Babiše, aby se zachoval jako chlap. A slíbil vyšší mzdy

Sociální demokraté navrhnou, aby se od příštího roku zvýšila minimální mzda o 1200 korun ze současných 11 tisíc na 12 200 korun v hrubém. Novinářům to ve Vyškově na prvomájové akci strany řekl její předseda a premiér Bohuslav Sobotka. Prozradil také, že v úterý sdělí, jak se zachová v případu ministra financí Andreje Babiše (ANO), jehož nákup korunových dluhopisů prověřuje Finanční správa i policie.

Premiér Sobotka na mítinku ve Vyškově
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Předseda sociálních demokratů svého ministra financí na mítinku pouze vyzval, aby se zachoval jako chlap. Zda to znamená, že má odejít sám, novinářům neupřesnil. Sněmovna v březnu v souvislosti s případem korunových dluhopisů vyzvala Babiše, aby do konce dubna vyvrátil vážná podezření z daňových úniků. Babiš sice dopis s vysvětlením v pátek poslal předsedovi sněmovny, Jan Hamáček i další politici ale mají jeho vysvětlení za nedostatečné.

„Nevidím nejmenší důvod, proč bych měl rezignovat. V politice mám velmi dobré výsledky. Je to zoufalá akce ČSSD. Pan premiér se zaměřil na mě a chce mě za každou cenu dostat z politiky a já si myslím, že to je škoda, že to poškozuje tuto vládu. Ta vláda je úspěšná i díky mně,“ reagoval Babiš.

Video Sobotka na mítinku vyzval Babiše, aby se zachoval jako chlap
video

Sobotka na mítinku vyzval Babiše, aby se zachoval jako chlap

Sobotka na mítinku vyzval Babiše, aby se zachoval jako chlap

Komentátor: Sobotka k odvolání Babiše nebude mít odvahu

Sobotka: Mzdy musí být vyšší než dávky

Na prvomájové oslavě Sobotka dále řekl, že prioritou ČSSD do konce volebního období je navýšení minimální mzdy. Návrh na její opětovný nárůst předloží ministerstvo práce. „Nejprve ho předložíme sociálním partnerům, aby se mohli vyjádřit. Po nich, odborech a zaměstnavatelích, projedná návrh vláda,“ popsal Sobotka.

Kdyby návrh sociálnách demokratů prošel, dosáhla by podle Sobotky minimální mzda na zhruba 40 procent průměrného platu, který se v příštím roce očekává. Odbory žádají zvýšení minimální mzdy od roku 2018 nejméně na 12 a půl tisíce korun.

Michaela Marksová (ČSSD)

ministryně práce

„Na můj vkus by minimální mzda měla být ještě mnohem vyšší, ale zvyšovat se prostě musí postupně, jinak to nejde.“

Michaela Marksová (ČSSD)

ministryně práce

Premiér doplnil, že když začínal jako předseda vlády, byla minimální mzda 8500 korun. „Chceme, aby se minimální mzda zvyšovala každý rok, protože to je nejlepší motivace pro lidi k práci. Lidé, kteří pracují za minimální mzdu, musí mít více finančních prostředků než ti, kteří jsou závislí na sociálních dávkách,“ argumentoval.

Dodal, že ČSSD hodlá pokračovat i ve zvyšování ostatních mezd. „Chceme, aby od 1. července bylo účinné nařízení vlády, které zvýší platy zaměstnanců v kultuře a sociálních službách a technických zaměstnanců ve školství. Od 1. července by mělo platit nařízení, které vrací 10 procent tarifů příslušníkům bezpečnostních sborů, jako jsou hasiči nebo policisté,“ slíbil.

Podle něj se bude jednat i o zvýšení mezd od příštího roku pro všechny zaměstnance veřejného sektoru. „Státu se daří, ekonomika funguje, a proto je důležité, aby se zlepšila životní úroveň občanů,“ uzavřel Sobotka.