Politici vítají verdikt ÚS, jde prý vstříc občanům

Praha/Brno – Politici napříč spektrem veskrze přivítali rozhodnutí ústavních soudců o tom, že volba hlavy státu proběhne v původně stanoveném termínu. Z řad politiků zní především pochvalné reakce směrem k ústavním soudcům. Premiér Petr Nečas (ODS) ocenil jejich schopnost rozhodnout i v krátké lhůtě. Verdikt vítá i Hrad.

„Rozhodnutí Ústavního soudu beru na vědomí a oceňuji, že soudci rozhodli v tak krátkém termínu,“ konstatoval premiér Petr Nečas. Stejně tak pochválil ústavní soudce i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Že se zákon může jevit problematickým, naznačila i vicepremiérka Karolína Peake: „Jsem velmi ráda, že Ústavní soud dospěl k takovému rozhodnutí, na druhou stranu bude dále zkoumat prováděcí zákon k přímé volbě. To je zákon nový, přijímaný poměrně v rychlých lhůtách, tak se dalo i očekávat, že některé jeho části se po první aplikaci můžou ukázat jako problematické.“

Ústavní právník Jan Kysela se také nedomnívá, že by si Ústavní soud počínal iracionálně, a jeho rozhodnutí přivítal. „Aby Ústavní soud termín voleb odložil, musel by mít podle mého soudu pocit, že hodlá tomu podání vyhovět. Pakliže ten pocit nemá, což já se mu nedivím, tak odložit volby jen tak není jednoduché. Volby jsou poměrně vážná věc, abychom je odložili, jenom abychom si zvážili, jak je to s podáním pana Okamury,“ dodal.

Rozhodnutí soudu vnímá pozitivně i poslanec ústavně-právního výboru Jan Farský (TOP 09). „Do rozhodnutí ÚS bych nevstupoval s dalšími nápady na úpravy, protože to, čím český právní systém a v druhé fázi důvěryhodnost politického světa prochází, je to, že každý problém okamžitě chceme vyřešit, napíšeme nový zákon, pak zjistíme, že jsme něco přehlédli, a jen vršíme podpis za podpisem,“ uvedl pro ČT.

Reakce prezidentských kandidátů:

  • Karel Schwarzenberg: „Doufám, že už nebude zpochybněna legitimita voleb. V této otázce mám plnou důvěru v Ústavní soud.“
  • Jan Fischer: „Je to dobrá zpráva pro občany naší země. Prezidentskou volbou můžeme nastartovat tolik potřebné změny české politiky.“
  • Zuzana Roithová: „Považuji to za moudré rozhodnutí.“
  • Přemysl Sobotka: „Myslím, že to by občané této země už byli malinko nervóznější, než nyní jsou. Jaký bude další osud stížnosti, už záleží jen na Ústavním soudu, ale nepředpokládám, že by to mělo ovlivnit legitimitu první přímé volby.“
  • Jiří Dienstbier: „Nyní už nic nebrání tomu, aby volba proběhla bez jakéhokoli zpochybňování.“
  • Miloš Zeman: „Plně respektuji rozhodnutí Ústavního soudu a jako občan i jako jeden z prezidentských kandidátů ho vítám, protože bych odklad prezidentských voleb považoval za další znejistění naší politické scény.“
  • Jana Bobošíková: „Z hlediska demokratických principů považujeme za nešťastné, že tito voliči nebudou moci svou podporu vyjádřit v samotných volbách.“ Podle ní má Okamura zřetelnou podporu části voličů.
  • Vladimír Franz: Je dobré, že Ústavní soud dokáže rozeznat stromy od lesa.
  • Táňa Fischerová: Jediná otázka, kterou si kladu, je, zda to neoslabí legitimitu hlavy státu. Jinak to vítám.

„Je to úleva, protože občané budou moci volit. Potřebujeme vrátit důvěru v prezidentskou funkci, která je v těchto dnech velmi otřesena… Ještě sice nevíme, jak se vyjádří soud k ústavní stížnosti, ale předpokládám, že učinil racionální rozhodnutí,“ reagoval místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Politici již také mluví o tom, že zákon by se mohl změnit. „Do budoucna je možné měnit prováděcí zákon, jsem jenom rád, že to neohrozí nebo nenaruší první přímou volbu,“ uvedl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle komunistů ovšem na volbě zůstává ležet stín pochyb. „Ústavní soud tím nezbavil národ pochybnosti, nezbavil tím pochybnosti ani nás, kteří jsme prováděcí zákon kritizovali,“ konstatoval předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Verdikt vítá i Hrad

„Zaplať pán bůh, jsme samozřejmě rádi, že Ústavní soud volby neodsunul nebo nezrušil… Prováděcí zákon, o tom snad nikdo nepochybuje, je naprostý paskvil… Nicméně nemůže zpochybnit legitimitu příštího prezidenta. ÚS se bude patrně snažit přimět zákonodárce, aby se zákonem znovu zabývali a pro další volbu ho upravili,“ komentoval postup justice zástupce vedoucího kanceláře prezidenta republiky Petr Hájek.

Vydáno pod