ČT24

ČT24
čtvrtek 30. července 2015 Bořivoj

Amnestie se může dotknout 6000 lidí – včetně Rolins a Trpišovského

Velikost textu:
aktualizováno 1. 1. 2013 20:11

Praha – Částečná amnestie, kterou na zítřek ku příležitosti 20. výročí samostatné České republiky vyhlásil prezident Václav Klaus, by se mohla týkat až šesti tisíc vězňů. Na tiskové konferenci to uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek s tím, že se jedná teprve o první odhad. První lidé by se měli dostat na svobodu již zítra, další v následujících dnech. Z mediálně sledovaných případů se prezidentské gesto může dotknout například zpěvačky Dary Rolins, agresivního řidiče z D1 Aleše Trpišovského nebo aktérů milardového podvodu v kauze H-System.

Zpěvačka Dara Rolins u soudu
Zpěvačka Dara Rolins u soudu
Otevřít galerii
 • Zpěvačka Dara Rolins u soudu zdroj: ISIFA http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/39/3861/386016.jpg?1344868100
 • Aleš Trpišovský zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/42/4197/419617.jpg?1354724132
 • Klausova amnestie zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4258/425749.jpg?1357054275
 • Václav Klaus autor: Zbyněk Stanislav, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4258/425717.jpg?1357042073

"V tuto chvilku nemohu říci konkrétní číslo (lidí, na které se vztahuje amnestie), protože informace je nová a ke konkrétnímu číslu není jednoduché dojít. Může to být až do 6 000 odsouzených," uvedl v podvečer ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Pokud by se tento odhad potvrdil, jednalo by se o druhé největší propouštění z věznic od roku 1990. Tehdy se na svobodu dostalo 23 tisíc lidí.

Ministerstvo spravedlnosti také již zřídilo speciální pracovní skupinu, která má průběh prezidentské amnestie koordinovat. Zasedá v ní:

 • první náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák
 • generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal
 • předseda kolegia předsedů krajských soudů Jan Sváček
 • nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Na koho se amnestie vztahuje?

Amnestie promíjí nepodmíněné tresty uložené na jeden rok a méně; s podmínkami i některé delší. U lidí, kteří v letošním roce dovrší 75 rok, může jít o tresty až desetileté. Amnestie se týká i lidí, kteří jsou již více než osm let trestně stíhaní za činy, pro které jim hrozí maximálně desetileté vězení. Vztahuje se také na velké množství lidí s podmínkou. Tu amnestie plošně ruší všem lidem nad sedmdesát let. Prezidentská amnestie dále maže také všechny dvouleté a nižší podmíněné tresty, totéž se vztahuje i na veřejně prospěšné práce a domácí vězení.

 • Amnestie
  Amnestie zdroj: ČT24
 • Amnestie
  Amnestie zdroj: ČT24

Amnestie by měla proběhnout v řádu dnů

Ministr Blažek zároveň důrazně upozornil, že jakkoli působí prezidentská amnestie jako obecný a plošný krok, rozhodování o každém případu musí probíhat individuálně klasickou soudní cestou. "Od zítřka očekávám maraton soudního rozhodování. V koordinaci se soudy se budeme snažit o to, aby vše probíhalo přímo ve věznicích, uvedl ministr. "Soudy budou muset u každého individuálního případu posoudit, jestli se amnestie toho kterého odsouzeného člověka týká. To bude samozřejmě nějakou dobu trvat. Celý proces by měl probíhat v řádu dnů, maximálně týdnů.

"Představa, že jich zítra opustí všech čtyři až šest tisíc, je nereálná. To se udělat nedá," podotknul Blažek, zároveň ale apeloval na rychlost celého procesu. "Rychlost provádění amnestie je významná pro to, aby ve věznicích nedocházelo k neklidu a nešířily se fámy."

Amnestie by se měla dotknout bez výjimky všech českých věznic. První osvobození lidé by mohli jejich brány opustit již zítra. Soudy budou rozhodovat podle toho, jak se jim bude dostávat dokumentace od vězeňské služby. Šéf vězeňské služby Dohnal proto nařídil okamžitou pohotovost a ve věznicích již nyní zjišťují, kterých odsouzených se prezidentské gesto týká. "Pracovat nepřetržitě budou celou noc, aby mohli zítra v ranních a dopoledních hodinách předat soudům příslušné spisy," dodal Dohnal.

Pavel Blažek:

"Když to srovnám s tím, jaké byly amnestie od roku 1989, tak to není amnestie, kterou bych označil za malou, ale ve srovnání s amnestií Václava Havla zase není velká."

"O amnestii jsem věděl, protože se mnou byla předběžně konzultována jak ze strany prezidenta republiky, tak ze strany předsedy vlády. Podle příslušných zákonů i podle přání pana prezidenta jsem o tom nemohl nikoho informovat, takže pro orgány činné v trestním řízení je to informace nová."

 • Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (vpravo)
  Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (vpravo) autor: Doležal Michal, zdroj: ČTK
 • Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS)
  Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) autor: Doležal Michal, zdroj: ČTK

Které z mediálně známých postav může amnestie pomoct?

Rolinsové soud v prosinci udělil 18měsíční podmíněný trest za smrtelnou dopravní nehodu. Trpišovskému nedávno vrchní soud potvrdil dvouletý trest vězení podmíněně odložený na čtyři roky, a to za agresivní jízdu a ohrožování pomalejších řidičů na dálnici D1.

V úvahu také připadá pravomocných 18 měsíců podmíněně odložených na zkušební dobu tří let za poškozování věřitele pro herce a producenta Jiřího Pomejeho nebo případ bývalého fotbalového reprezentanta Tomáše Skuhravého, který byl odsouzen k dvouleté podmínce kvůli podvodu s autem. Podle Aktuálně.cz by mělo být zastaveno i stíhání někdejšího šéfa českého fotbalu Františka Chvalovského. Trest zřejmě si neodsedí ani další bývalý fotbalový funkcionář Dalibor Kučera, kterého soud poslal na dva roky za mříže kvůli korupci.

Oddechnout si nejspíš může také Martin Janečka, náměstek zlínského primátora, který dostal dvouletý trest za snahu o podplácení.

Protože se amnestie týká i lidí, kteří jsou již více než osm let trestně stíhaní za činy, pro které jim hrozí maximálně desetileté vězení, vztahuje se zřejmě i na aktéry kauzy H-System Ladislava Tůmu, Jaroslava Eliáše a Jaroslava Vítka. "Bude to mít konkrétní dopady i na běžící případy, kde z důvodu průtahů, které často způsobovali sami obžalovaní, nebyl vynesen pravomocný rozsudek," varovala advokátka poškozených klientů Hana Marvanová.

Komu amnestie nepomůže?

Amnestie se naopak nedotkne současných velkých politických kauz. Čtyři roky vězení za korupci by měly zůstat někdejšímu senátorovi Alexandru Novákovi. Amnestie nepomůže ani poslanci Romanu Pekárkovi, odsouzenému na 5 let. Podobné je to u Davida Ratha; v jeho případě ještě nepadl žádný rozsudek.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.