Česko má úžasné lidi. V propagačním videoklipu ale hrají na americký klavír

Výrobce klavírů z Hradce Králové rozzlobil videoklip ministerstva zahraničí. Pod titulem Česko má úžasné lidi propaguje v devíti jazykových mutacích Českou republiku v cizině. Video začíná i končí hudbou Antonína Dvořáka. Pianista Ivo Kahánek ale skladbu hraje na americký klavír. Ministerstvo se hájí tím, že kampaň nemá za úkol prezentovat konkrétní značku, ale šikovnost Čechů.

Video Události v regionech (Praha)
video

Česko má úžasné lidi. V propagačním videoklipu ale hrají na americký klavír

„V Petrofu se považujeme za vlastence. Snažíme se do světa vyvážet nejenom naše piana, ale i kulturu. Beru to jako plivnutí do obličeje,“ zlobí se majitelka továrny na klavíry Zuzana Ceralová Petrofová.

Petrof dostal od lidí desítky stížností

Rodinná továrna vyváží klavíry do 65 zemí. Petrof vlastní například Paul McCartney nebo virtuóz Richard Clayderman. Klavíry hrají i na světových scénách.

Po zveřejnění videoklipu proto do firmy přišly desítky stížností. „Ministerstvo zahraničí za peníze českých daňových poplatníků propaguje americkou značku,“ píše se v jedné z nich.

Klip se natáčel v síni pražské akademie, kde stojí americké koncertní křídlo. „HAMU bohužel mělo toto piano, neměli Petrof, jinak by se tam objevil,“ hájí spot mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. 

Zuzana Ceralová Petrofová ale upozornila, že na Akademii múzických umění je hned několik nástrojů značky Petrof. Jeden je i v Sukově síni pražského Rudolfina. „Je na stejné úrovni jako americký nástroj. Proč by nemohl ve videu figurovat?“ ptá se majitelka firmy.

Podle ministerstva ale není cílem videa propagace konkrétních českých výrobků. „Má prezentovat české lidi, kteří ty výrobky umějí dělat,“ uvedla Lagronová. Videoklip stál ministerstvo jeden milion korun. Promítat se bude na ambasádách nebo na fórech podnikatelů.