Drábkův konec vítá celá politická scéna – i TOP 09

Praha – Dnešní rezignaci ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka vítá bez výhrad celá politická scéna včetně jeho mateřské TOP 09, která hovoří o „kroku politické odpovědnosti“. Drábek se vzdal ministerské funkce poté, co policie vzala jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku do vazby – viní ho z podplácení. V čele úřadu zůstane odstupující ministr až do konce října.

TOP 09 označila rezignaci svého stranického ministra Drábka za politicky odpovědný krok. Předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg prohlásil, že ministr vyvodil politické konsekvence tak, jak slíbil. První místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek upozornil na to, že se jeho kolega ničeho nedopustil a jen přebírá odpovědnost za své podřízené – i za politickou kulturu země.

„Mohu si jen povzdechnout, že zdaleka ne všichni v jeho situaci se zachovali stejně statečně,“ podotkl Kalousek. Drábka podle něj do rozhodnutí nikdo netlačil, v Šiškově kauze prý žádnou vinu nenese a má plnou podporu TOP 09. Konečné jméno nového ministra podle něj vzejde ze standardní vnitrostranické diskuse. „My jsme intelektuálně i personálně velmi dobře vybavená strana, ale musíte nám na to dát nějaký čas,“ poznamenal.

O Drábkově nástupci bude strana jednat v úterý

Místopředseda poslaneckého klubu strany Jan Husák později Kalouskova slova rozšířil o informaci, že o nástupci odstupujícího ministra bude strana jednat příští úterý. „Je potřeba najít zodpovědně nového ministra, který bude pokračovat v reformách.“ Husák odpověděl i na otázku, zda by se ministrem mohl stát on: „Takovou nabídku jsem nedostal, samozřejmě bych ji velmi zodpovědně zvažoval, ale TOP 09 má řadu dalších kandidátů, kteří mohou být připravenější, než jsem já, jména nemohu vyslovit.“

Někteří členové včetně vůdkyně strany v krajských volbách na Ústecku Karoly Haasové přitom po Drábkově odchodu volali už v pondělí, čili v den, kdy k zatýkání ministrových úředníků došlo. „Náznak už udělal na úterní tiskovce, všechno k tomu zřejmě směřovalo,“ konstatovala dnes Haasová. Ocenění Drábkova kroku dnes vyjádřili i ostatní lídři kandidátek TOP 09 v nadcházejících volbách – jak totiž už včera správně poznamenal ministr zdravotnictví Leoš Heger, celý skandál stranu poškozuje.

  • Karel Schwarzenberg (TOP 09): „Musím říci, že si kvůli tomu pana ministra Drábka velice vážím. Všechna čest tomuto rozhodnutí.“
  • Karola Haasová (TOP 09): „Myslím si, že je to nejlepší věc, kterou mohl udělat. Zachoval se jako slušný člověk.“
  • Jan Husák (TOP 09): „Věřím tomu, že v rámci předávání funkce pan ministr učiní kroky, aby měl maximální přehled o těch (sporných) zakázkách. Určitě to vyvolá z jeho strany nějakou reakci, nechci spekulovat jestli to bude formou auditu.“

Nečas a Peake hovoří o odpovědném kroku

Drábkův krok kvitovaly také vůdčí osobnosti kabinetu – vicepremiérka Karolína Peake a předseda vlády Petr Nečas. Právě po společné schůzce s Nečasem a vicepremiérem Karlem Schwarzenbergem Drábek svou rezignaci oznámil. Jak ve vysílání ČT24 uvedla Peake, na předcházejícím jednání vlády se o jeho konci nehovořilo.

  • Petr Nečas (ODS): „Rozhodnutí Jaromíra Drábka rezignovat na post ministra práce a sociálních věcí považuji za pochopitelné vyústění situace kolem jeho náměstka Vladimíra Šišky.“
  • Karolína Peake (LIDEM): „Rychlé vyvození politické odpovědnosti je určitě na místě a já jsem ráda, že k němu došlo. Je rozumné odložit odchod na 31. října tak, aby se náhradník za ministra Drábka našel a mohl kontinuálně převzít vedení ministerstva.“

Drábkova náměstka Vladimíra Šišku a šéfa odboru informatiky MPSV Milana Hojera v pondělí protikorupční policie obvinila z podplácení. Dnes poslal soud Šišku do vazební věznice na Pankráci, Hojer je stíhán na svobodě. Podplácet měli v souvislosti se způsobem zadání veřejné zakázky. Kauza se týká společnosti OKsystem, mužům v případě odsouzení hrozí až šestileté tresty. Drábek na první informace o zatčení reagoval slovy, že nemá dost informací. V úterý oznámil, že odejde, pokud se prokáže Šiškova vina.

Opozice má výhrady. Proč neodejde hned? ptá se ČSSD

Opozice Drábkův odchod přijala se zadostiučiněním i výhradami. Podle ČSSD nejde v kauze ministerstva práce a sociálních věcí o jednoho náměstka a ministra, ale o celkový rozpad státní správy; za ideální řešení celého problému proto považuje předčasné volby. Strana rovněž nerozumí tomu, proč ministr ve své funkci ještě měsíc zůstane a proč neodstoupí ihned.

Sám Drábek to vysvětluje tím, že v případě běžné rezignace by správu resortu dočasně převzal první náměstek, jenže právě ten je nyní vazebně stíhán. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová obavy ČSSD klidní: „Neumím si představit, že by se během toho měsíce dělo něco špatného, naopak se domnívám, že pan ministr bude pod tak ostrým reflektorem opozice i médií, že já tuto obavu nemám.“

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka strana také navrhuje ustavení vyšetřovací komise, „aby se vyšetřilo, co se s veřejnými penězi na ministerstvu práce a sociálních věcí dělo, a aby se vyčíslily škody,“ dodal Zaorálek s tím, že zatímco se krátily peníze handicapovaným, vydávalo ministerstvo horentní sumy na informační systémy.

  • Lubomír Zaorálek (ČSSD): „Přivítal bych Drábkův odchod proto, že přinesl na MPSV nový způsob chápání pomoci, který není pomoc lidem překlenout těžké úseky jejich života - pomoc chápal jako něco, co musí být zprivatizováno, zpoplatněno a z čeho je třeba získávat zisk. Zaplať pánbůh, že tato etapa končí.“

Obdobně se k rezignaci vyjadřuje i KSČM; ta zároveň varuje, že Drábkovým odchodem nebude ministerstvo oproštěno od chaosu, který v resortu nyní panuje. KSČM proto premiéra žádá o kompletní kontrolu činnosti MPSV a „nápravu všech negativních dopadů na naše spoluobčany“.

Policie upřesnila, že v kauze mělo jít o nabídku stomilionové zakázky soukromé firmě za to, že u Antimonopolního úřadu stáhne stížnost na ministerstvo, kterou podala kvůli tomu, že rezort řádně nevypsal tendr na informační systém pro vyplácení sociálních dávek.