ČT24

ČT24
úterý 28. července 2015 Viktor

Dvojí provoz malých likérek? I tuto možnost šetří policie

Velikost textu:

Praha – Malé české likérky mají údajně kromě oficiálního denního provozu také nelegální noční, při němž vyrábí alkohol z denaturovaného lihu nezatíženého spotřební daní. S touto informací přišly dnešní Lidové noviny, podle kterých si likérky krácením daně přijdou na miliardy korun. Malí lihovarníci se ale brání. Na podobné černé provozy by totiž mohli velice snadno přijít celníci a provoz uzavřít.

Tvrdý alkohol
Tvrdý alkohol

On-line přenos (ukončen):

08:07

V Moravskoslezském kraji se metylalkoholem otrávil třiapadesátiletý muž. Policie v kraji v souvislosti s kauzou dosud zadržela 18 lidí.

08:35

Pětačtyřicetiletý muž z Přerova obviněný v souvislosti s otravami metanolem je zatím na svobodě. Žalobce zatím zvažuje, zda podá návrh na vazbu.

09:14

Ministr financí Kalousek v noci podepsal vyhlášku, na jejímž základě státní tiskárna cenin začne s výrobou nových kolků. Účinná bude od středy.

09:56

V nemocnici v Boskovicích je další pacient přiotrávený metanolem. Stav 62letého muže ale není vážný, komunikuje.

10:20

Ze zlínské nemocnice propustili další dva pacienty, kteří se zde léčili s otravou metanolem. Jsou zcela v pořádku.

10:29

Evropská konfederace výrobců lihovin vyzvala českou vládu, aby ustoupila od nových kolků. Nepomůžou prý potlačit černý trh s alkoholem.

11:28

Dvaašedesátiletý muž v nemocnici v Boskovicích se neotrávil metanolem. Ukázalo se, že na lačný žaludek a na posezení vypil tři čtvrtě litru slivovice. To zvýšilo hodnotu metanolu v krvi.

12:49

Padesát procent metylalkoholu obsahovala láhev tuzemáku, ze které pil 36letý muž z Libštátu ze Semilska. Láhev byla opatřena pravým kolkem.

13:21

Zlínský státní zástupce Roman Kafka uvedl v ČT, že policie se v rozplétání metanolové kauzy dostala poměrně vysoko. "Policie postupuje větev po větvi, generaci po generaci... nelze ale odhadnout, kolik pater je ještě před námi," prohlásil Kafka s tím, že vyšetřování potrvá ještě řadu měsíců.

14:01

Vizovická likérka Rudolf Jelínek nemá problém dávat na nově vyprodukovaný alkohol nové kolky. Za nadbytečné považuje překolkování starých zásob.

14:08

Státní tiskárna cenin vyrobí do středy zhruba deset milionů kolků k označení láhví destilátů s ověřeným původem, jež budou moci jít do prodeje.

14:43

Inspekce hodlá prověřit tvrzení Sdružení výrobců lihovin, že celní správa dva roky věděla o smrtelně nebezpečných padělcích lihovin, a přesto nekonala.

15:03

Ministr Heger uvažuje o vyhlášení zákazu vývozu alkoholu z ČR, který nevyhoví novým podmínkám bezpečnosti. O opatřeních bude informovat Brusel.

16:35

Velké i menší likérky jsou na nové kolky připravené. Zavedou je ihned poté, kdy je dostanou. Nejasnosti jsou kolem zásob výrobců i obchodníků.

16:53

Vláda se mimořádně sejde kvůli dalšímu postupu v metylalkoholové aféře. Schůze by měla začít po skončení jednání sněmovny. Předpokládá se, že možný unijní zákaz vývozu alkoholu bude hlavním tématem jednání. 

17:13

Země se zkušenostmi s otravami metanolem vykazují po propuštění lidí, kteří přežijí, zhoršování symptomů, mj. dochází k rozpadu mozkových buněk. "Pacienti, kteří přežijí, budou mít spíš smůlu. Může dojít až k úmrtí pacientů. To číslo je poměrně vysoké," řekl vedoucí intenzivní péče VFN Martin Balík.

17:14

Účinnost fomepizolu je stejná jako účinnost etylalkoholu aplikovaného do žíly. Je to lék zcela srovnatelný s alkoholem, ale je pro nás extrémně drahý, uvedl vedoucí intenzivní péče VFN Martin Balík s tím, že léčba alkoholem vyjde maximálně na několik tisíc.

18:05

Europoslanec Milan Cabrnoch (ODS): "Jsem přesvědčený, že by bylo lepší, kdyby Česká republika vyšla vstříc Evropské komisi a přijala opatření, která její trh poškodí méně. Pokud ČR nebude vstřícně reagovat, případná odvetná opatření mohou mít na ekonomiku ČR horší dopad."

18:07

Europoslanec Milan Cabrnoch (ODS): "Rozumím tomu, že zástupci v Evropském parlamentu z jiných zemí nejsou nadšeni z toho, že Česká republika chrání jen své občany a jiné občany vystavuje riziku, že exportovaný alkohol může poškodit jejich zdraví."

18:10

Heger: "Můžeme uvažovat o tom, že se plošný zákaz na vývoz tvrdého alkoholu do EU vyhlásí hned. Mohou ho vyhlásit i evropské struktury, které o tom v tuto chvíli jednají."

    1 2  

"Malé české likérky mívají dva provozy. Technika výroby je v obou úplně stejná, jen se jednou použije líh z oficiálně zdaněného zdroje a podruhé z jiného," upřesnil pro Lidové noviny soukromý detektiv, které praktiky malých likérek dlouhodobě sleduje.  Podle něj je celá aféra pouze vyústěním stavu, který český stát už léta toleruje. "Já tomu docela věřím," reagoval spolumajitel a jednatel firmy Fruko-Schulz Josef Nejedlý. Podle něj je především severní Morava dokonce doupě černých výrobců“.

Důkazem tak můžou být regály plné levného alkoholu stojícího méně než 80 korun. Pokud se totiž spočítají náklady na legální výrobu, není možné se na takovou cenu dostat. Proti tomu ale argumentuje Pavel Kučera, předseda Sdružení výrobců lihovin, do nějž spadají právě malé likérky. "Pokud vím, tak alkohol pod 80 korun mají většinou velcí výrobci," dodal. Podle něj zároveň s touto nízkou cenou přichází velké supermarkety. "Neznám nikoho z našich členů, který by byl v obchodním řetězci," podotkl.

Samotní malí výrobci chtěli již v minulosti zmapovat případné padělky svých výrobků. Kučera tak odmítá, že by se některé likérce ztratily oficiální kolky. "Jediné oficiální kolky, které se ztratily, byly ještě před jejich vydáním přímo na celním úřadě ještě předtím, než byly vydány výrobci," zdůraznil předseda.

Zdroj: ČT24, LN

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.