ČT24

ČT24
středa 29. července 2015 Marta

"Velká ryba" z Ostravy skončila kvůli metanolu ve vazbě

Velikost textu:
aktualizováno 17. 9. 2012 20:23

Ostrava - Ve vazbě skončil dvaačtyřicetiletý Ostravan, kterého o víkendu zadržela zlínská policie ve spojitosti s metanolovými otravami. Údajně se jedná o jednoho z větších dodavatelů alkoholu. Policie se k němu dostala po výsleších už dříve obviněných osob a svou stopu sledovala, zasahovala proto mimo svůj region. Muž je obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Hrozí mu až osm let vězení.

Obviněný v kauze pančovaného alkoholu
Obviněný v kauze pančovaného alkoholu

On-line přenos (ukončen):

08:00

Jedovatý alkohol zabíjející v ČR mohl podle policie pocházet z nemrznoucích směsí z Polska. Uvedly to ve svém dnešním vydání Lidové noviny. Jedná se ale jen o jednu z vyšetřovacích verzí.

08:30

Ve Fakultní nemocnici Ostrava zemřela na otravu metanolem další žena. Alkoholem se otrávila v Českém Těšíně. Jde už o dvacátou potvrzenou oběť v Česku.

09:02

První případ otravy alkoholem z Česka řeší i Slovensko. V prešovské nemocnici skončilo deset lidí, kteří byli na oslavě, kde se pila slivovice koupená přes internet z Česka. Lékaři potvrdili otravu metanolem u čtyř z nich. Pacienti jsou mimo ohrožení života.

09:58

Polská policie označila informaci Lidových novin za fámu. LN uvedly, že jedovatý alkohol mohl pocházet z nemrznoucích směsí z Polska.

09:59

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo seznam devíti etiket, které se můžou objevovat na lahvích s nebezpečným alkoholem. Ve většině případů propagují rum a vodku.

10:40

Policie: Muž z Boskovicka, jenž je v nemocnici kvůli otravě metanolem, měl slivovici od stejného dodavatele jako otravou postižení Slováci.

10:51

Dva otrávení metanolem v Praze dál zůstávají v nemocnici. Třicetiletý muž je v umělém spánku, ale mimo nebezpečí. Stav jeho známého se zlepšil.

11:02

Celníci na jižní Moravě a na Vysočině zkontrolovali 354 provozoven. V deseti případech bylo zjištěno porušení zákona. Ve dvou případech byla v lihovinách přítomnost chloridů, což zakládá podezření, že mohly být vyrobeny z denaturovaného lihu, který není určený ke konzumaci. Celníci zajistili 2 408,9 litru podezřelých lihovin, únik na spotřební dani by mohl dosáhnout čtvrt milionu korun.

11:05

Kontroly na jižní Moravě odhalily nelegální palírnu alkoholu v Hustopečích u Brna a distribuční sklad neznačených a nezdaněných lihovin na Znojemsku.

11:52

Prodejce závadné slivovice komunikoval se zájemci přes maily slovackaslivovice@email.cz a veselypetr@atlas.cz. Nabízel ji i na vývěsce v obchodních domech Tesco a Kaufland v Uherském Brodě. Prodával ji také přes internetové servery bazos.cz, inzercebazar.cz a hyperinzerce.cz.

11:55

V Moravských Budějovicích našla policie asi 1 500 l nelegálně pořízeného alkoholu. Jde o provoz, kde se alkohol prodával. Byly tam i etikety AB Style a Likérky Drak. Alkohol se bude zkoumat. Zatím se neví, zda obsahuje jedovatý metylalkohol.

11:55

Výrobci a dovozci lihovin odhadují, že denně kvůli prohibici přicházejí asi o 15 milionů korun.

11:56

Stav pacientů s otravou metanolem ve zlínské nemocnici se lepší. Lékaři již probudili tři z nich, kteří byli v umělém spánku. Leží tam 10 lidí.

11:59

Ministr Leoš Heger po jednání krizového štábu: Úmrtí na otravu metanolem je potvrzené u 19 lidí, u čtyř se čeká na výsledky pitvy.  

12:04

Policejní prezident Martin Červíček: Policie dosud obvinila 23 osob. "Z dosavadního šetření vyplývá, že případy mají spojitost. V žádném případě ale neplatí to, co se objevuje v médiích, že policie šetří jednu verzi nebo že potvrdila, že se zaobírá variantou vztahující se na polské území." 

12:13

Policie posílila vyšetřovací tým Metyl o zástupce z jednotlivých krajských ředitelství.

12:15

O víkendu proběhlo 49 tisíc kontrol dodržování prohibice, v 65 případech došlo k porušení zákazu prodeje alkoholu od 20 procent, uvedl Červíček.

12:21

Heger: "Epidemie nekončí, opatření se teprve diskutují. Dnes večer se sejdou právníci, kteří budou dál upřesňovat možná omezení nařízení... Síť byla infiltrována způsobem, který je značně nepřehledný. Opatření tak stále není možno omezit na konkrétní výrobce a konkrétní výrobce uvolnit." Vývoz alkoholu do zahraniční podle ministra omezen nebyl.

13:05

Hygienici potvrdili první případ otravy metanolem v Jihočeském kraji. Muž leží od neděle v nemocnici v Písku. Láhev ve tvaru demižonu o obsahu 0,5 litru s čirou tekutinou měl koupit jeho kamarád přes internet, tento alkohohol požil na oslavě v Prešově na Slovensku.

13:49

Třiačtyřicetiletý muž z Lipníku nad Bečvou obviněný v souvislosti s případy otrav do vazby nepůjde. Rozhodl o tom dnes přerovský soudce.

    1 2  

Policii se v neděli podařilo zadržet muže, který je hodně vysoko v žebříčku osob spojených s kauzou pančování alkoholu. Vedoucí zlínského vyšetřovacího týmu Martin Baláš to však v rozhovoru pro Českou televizi jednoznačně nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. 

Martin Baláš, vedoucí zlínského vyšetřovacího týmu

"Zadržený člověk je součástí žebříčku, ale nemohu potvrdit, že to je poslední článek řetězce." 

Policie přišla na stopu na základě předešlých výslechů. Samotné zadržení pak probíhalo podle Baláše velmi v klidu. Policie spolu s kriminalisty obestoupila dům a muž byl vyzván ke spolupráci, což také učinil. Smutnou zprávou však bylo, že při následné prohlídce domu nenašla policie nic, co by jí pomohlo při vyšetřování. 

Zlínští kriminalisté dosud zadrželi a pak obvinili sedm osob, z toho šest ze Zlínska. Ostravan, který je ve spojitosti s pančováním alkoholu pro policii novou tváří, je v současné době v policejní cele, o vazbě rozhodl okresní soud ve Zlíně.

Právě zlínská policie udělala ve vyšetřování také největší pokroky. K dodavateli, který dnes skončil ve vazbě, se dostala přes prodejce a distributora zatčeného minulý týden na zlínském sídlišti Jižní svahy, kde měl sklad nelegálního alkoholu. Nyní policie doufá, že jim vazebně stíhaný muž pomůže rozplést distribuční řetěz a dostat se vyšším patrům černého trhu s alkoholem. Až dosud totiž zadržení a obvinění příliš nespolupracovali.

Odhalení celé sítě proto může trvat ještě několik týdnů, což dnes potvrdil i šéf týmu Metyl Václav Kučera. "Není jednoduché se do této struktury dostat," konstatoval. Hledání důkazů je navíc pro policii složité, obchod s pančovaným alkoholem se především na severu Moravy zdokonaloval přes dvacet let.

Ani mezi ostatními obviněnými proto zatím nefigurují výše postavení členové pyramidy, jedná se o prodejce nebo drobné distributory. Jednoho z nich dnes soud v Olomouci odmítl vzít vazby. "Je to člověk, který byl článkem toho distribučního řetězu, nebyl na začátku ani na konci," podotknul přerovský soudce Martin Lýsek.

Červíček: Mezi všemi případy je spojitost, rozšiřujeme tým

Jak dnes na tiskové konferenci po jednání krizového štábu oznámil policejní prezident Martin Červíček, policie obvinila už 23 osob, přičemž mezi jednotlivými případy našla blíže nespecifikované souvislosti.

"Z dosavadního šetření jednoznačně vyplývá, že ty případy mají svou spojitost, máme plno informací a skutečností, které naznačují, že některým verzím se bude policie věnovat velice intenzivně," informoval policejní prezident s tím, že o víkendu kvůli vyšetřování metylalkoholové aféry rozšířil řady speciálního policejního týmu Metyl.  

Policie směřuje výš, pátrá po dovozcích

 "Posunuli jsme se do skupiny osob, která má návaznost na organizátory a možná na dovozce surovin," dodal Červíček a potvrdil tak už Balášova ranní slova "směřujeme výš". Podle Baláše současné důkazy policisty přivádí především na severní Moravu. "Nalezení zdrojů ale bude trvat ještě pár dní. Naše stopy nyní vedou na severní Moravu, zdrojů však bude určitě víc," prohlásil Baláš. 

Policie také jednoznačně odmítá informace, že by šetřila jen jednu variantu; nechtěla potvrdit ani to, že by zkoumala vztah metanolové aféry a polského území. "Odmítám, že by jediná hlavní stopa vedla do Polska. Police pracuje s ostatními okolními zeměmi a není to tak, že jediná zdrojová země může být Polsko," podotknul náměstek ministra vnitra a člen krizového štábu Jaroslav Hruška.

Hejtman Palas: Pomohla by minimální cena alkoholu

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) je přesvědčen, že za problémy s pančováním alkoholu může i opakované zvyšování spotřební daně. Řekl to v pondělním Interview ČT24. "V roce 2004 se zvýšila spotřební daň a potom ještě dvakrát a tím, jak se zhoršují finanční podmínky a lidé mají hluboko do kapsy, roste poptávka po levném alkoholu," uvedl Palas. Popřel přitom, že by kritizoval jen vlády ODS, jako první totiž spotřební daň zvýšili právě sociální demokraté. "Stát potřeboval peníze, tak zvedl spotřební daň, ale je pravda, že tehdy (v r. 2004) ještě lidé neměli tak hluboko do kapsy," doplnil Palas. Největší nárůst černého trhu s alkoholem podle něj spadá až do roku 2008. 

Hejtman také naznačil opatření, která by prodeji pančovaného alkoholu mohla účinně bránit. Pomohlo zavedení registračních pokladen všude, kde se alkohol prodává, a stanovení jeho minimální ceny. "Jak je možné, že se prodává pod výrobní náklady, to by nemělo být. Dnes pod tuto cenu koupíte alkohol i v supermarketech." 

 

Hlavní fakta

 • Na otravu metanolem zemřelo v Česku 20 lidí, z toho 13 na severní Moravě. Počet lidí v nemocnicích se blíží čtyřiceti. U tří lidí se čeká na výsledky pitvy.
 • Lihoviny s metylalkoholem jsou podle policie zřejmě z jednoho zdroje, dealerů ale bylo několik.
 • Kriminalisté už obvinili přes dvě desítky lidí. Zatkli i dvě velké ryby, které jedovatou surovinu dodávaly do nelegálních palíren.
 • Nejvíce otrav eviduje Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj.
 • Jedovatý alkohol řada otrávených nekoupila ve stánku, ale v kamenné prodejně nebo na internetu.
 • Od pátečního večera platí po celém Česku zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent.
 • Kvůli částečné prohibici zůstalo ve skladech 20 milionů lahví lihovin.
Zdroj: ČT Brno, ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.