ČT24

ČT24
sobota 1. srpna 2015 Oskar
OVM

Pokud policie neodhalí původce metanolu, může prohibice trvat měsíce

Velikost textu:
aktualizováno 16. 9. 2012 19:04

Praha - Ministerstvo zdravotnictví řeší, jak zmírnit celostátní prohibici tvrdého alkoholu. V nejbližších dnech ale její úpravu nechystá. Na část alkoholu může zákaz trvat měsíce. Otravy metanolem si v Česku vyžádaly 19 obětí, přes dvě desítky lidí v souvislosti s těmito případy policie obvinila. Vláda hledá cesty, jak do budoucna podobným případům předejít - skončit by mohly šestilitrové kanystry s alkoholem a trestní zákon by měl znovu zavést tresty za pančování alkoholu.

V Česku platí čátečná prohibice
V Česku platí čátečná prohibice

On-line přenos (ukončen):

08:54

Lékařům v boskovické nemocnici se podařilo stabilizovat zdravotní stav osmatřicetiletého muže, kterého v sobotu přijali s otravou metanolem. Zůstává na anesteziologicko-resustitačním oddělení, lékaři mu provádějí dialýzu. Stav zůstává velmi vážný.

09:05

Moravskoslezská policie obvinila v souvislosti s metylalkoholem 13. člověka. Čtyři obvinění už jsou ve vazbě, u dalších 4 se čeká na rozhodnutí.

06:14

Policie v Olomouckém kraji obvinila druhého muže za otrávený alkohol z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti.

09:45

Nemocnice Třinec přijala dalšího pacienta, u něhož se potvrdila otrava metanolem. Pacient je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života.

09:50

Kriminalisté v Olomouckém kraji podali návrh na vzetí obviněného do vazby, o kterém bude státní zástupce a poté možná soud rozhodovat v průběhu dne.

09:51

Zlínští kriminalisté zadrželi v Ostravě dalšího podezřelého muže v kauze otráveného alkoholu. Na stopu se dostali po výsleších dříve obviněných.

09:52

Byla to naše stopa, objasnil důvody, proč policisté zasahovali mimo Zlínský kraj, mluvčí zlínské policie Petr Jaroš. Policie se k zadrženému dostala po výsleších již dříve zadržených a obviněných osob.

10:20

Slezská nemocnice v Opavě přijala manželský pár s podezřením na otravu jedovatým alkoholem. Manželé si zavolali sami záchranku v 05:00.

10:36

Podle dostupných informací si muž ležící v boskovické nemocnici objednal alkohol přes internet. "Kriminalisté zjišťují veškeré informace o původu smrtící lihoviny," uvedla policejní mluvčí Petra Vedrová.

10:37

Pražská policie za posledních 24 hodin zkontrolovala dalších 3694 prodejců alkoholu. Od pátečního vyhlášení plošného zákazu prodeje alkoholu od 20 procent tak udělala přes 5200 kontrol.

11:14

Manželé, kteří jsou v nemocnici v Opavě, se otrávili metanolem, potvrdily expertizy. Manželé pili vodku, kterou prý před časem koupili v Polsku.

11:24

Stav muže, jenž je po otravě metanolem v pražské nemocnici, se v sobotu večer zhoršil. Je ale stabilizovaný. Lékaři pacienta drží v umělém spánku.

11:29

V příbramské nemocnici se nadále zlepšuje zdravotní stav tří mužů, kteří se otrávili. Všichni jsou odpojeni od přístrojů a sami dýchají. Kdy budou z nemocnice propuštěni, se zatím neví.

11:32

"Teď jsou na jednotce intenzivní péče. Nevypili toho ale moc, takže by neměli mít žádné vážnější problémy, ani by jim neměly hrozit trvalé následky," uvedl mluvčí nemocnice Daniel Svoboda k případu manželského páru ve věku 74 a 70 let, který je od rána ve Slezské nemocnici v Opavě.

11:52

Lékaři pacienta v pražské Všeobecné fakultní nemocnici udržují v umělém spánku, podávají mu jako protijed etanol a dál také lék fomepizol. Uvedla to ředitelka nemocnice Dana Jurásková. Podle ní není možné zatím vůbec odhadnout, jak se stav otráveného bude dál vyvíjet.

11:59

Policie zadržela člověka, jenž přes internet údajně prodal alkohol otrávenému muži z Boskovicka. Zároveň policisté varují další případné zákazníky.

12:02

Muž otrávený metylalkoholem, který jako první v Česku dostal norský lék fomepizol, byl propuštěn z Městské nemocnice Ostrava. Otrava pětapadesátiletému muži z Ostravy-Michálkovic nezpůsobila žádné trvalé následky. Na otravu však zemřela jeho družka.

12:09

Nic nenasvědčuje tomu, že otravy metylalkoholem byly způsobeny záměrně, uvedl v Otázkách Václava Moravce Václav Kučera, šéf speciálního týmu zaměřeného na vyšetřování otrav metanolem.

12:10

Ministerstvo zdravotnictví hledá cesty, jak zmírnit plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu. Možností je definování bezpečného alkoholu, oznámil ministr Heger.

12:12

V přerovské nemocnici zemřel třiašedesátiletý muž, který zde byl kvůli otravě. Oznámila to mluvčí nemocnice Hana Szotkowská. Celkem jde v ČR o 20. oběť otravy.

    1 2  

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo prodej tvrdého alkoholu v pátek večer. Kdy ho odvolá, neví. Rizika prý zatím přetrvávají. "Doufáme, že tento přísný zákaz nebude trvat měsíce. Řekli jsme jasně, jaká musí být splněna kritéria, aby se to začalo uvolňovat. Buď policie odhalí kanály, jakými se metanol šíří, a vyčistí je, nebo nějakým spontánním způsobem začnou ubývat lidé s otravami a pár dní bude jasné, že to tak je. Zatím ale statistiky ukazují kulminaci," uvedl v Otázkách Václava Moravce ministr zdravotnictví Leoš Heger.

V případě, že by se nepodařilo odhalit původce metylalkoholu, Heger nevylučuje, že prohibice na tvrdý alkohol bude dlouhodobá: "Krizový plán má několik variant. A ta nejhorší je, že opatření zůstane platné dlouhou dobu. Ať si o tom výrobci a dovozci myslí, co chtějí." V tomto případě by prohibice podle ministra mohla platit několik měsíců.

Leoš Heger
Leoš Heger

"Druhá možnost je, že případů bude ubývat. Je potřeba definovat, jestli jsou někde bezpečné regiony, kde se to dlouho a jasně nevyskytne, což zatím jasné není, protože těch krajů stále přibývá. Druhá věc je, jak definovat bezpečný alkohol." Ministerstvo by mohlo vytypovat druhy alkoholu, které nehrály při otravách roli, a na ty by mohl být zákaz uvolněn.

Na částečné prohibici vidí ministr Heger i jednu pozitivní věc: "Znamená určitou šanci pro naše pivovarníky nebo třeba vinaře."

Prohibice denně přijde stát na 25 milionů

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič odhaduje, že výpadek na daních kvůli zákazu prodeje tvrdého alkoholu by mohl být kolem 750 milionů korun měsíčně. Denně stát přichází asi o 25 milionů.  

Série otrav znovu naplno upozornila na palčivý problém - černý trh. Podle Minčiče ministerstvo financí ve spolupráci se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí, resortem zemědělství a výrobci lihovin připravuje návrhy na potírání černého trhu s lihovinami. Podle odhadů ministerstva financí tvoří černý trh asi desetinu celkového trhu s tvrdým alkoholem. Unie výrobců a dovozců lihovin dokonce velikost černého trhu odhaduje na 25 procent. "Zásadním problémem celé této kauzy je černý trh. Přinesl spotřebitelům výrobky obsahující metanol," upozornil prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík.

Hosté Otázek Václava Moravce
Hosté Otázek Václava Moravce

Jak bojovat proti černému trhu? Třeba zákazem šestilitrových kanystrů

Návrh nového zákona o povinném značení lihu, který se zabývá bojem proti černému trhu, šel do připomínkového řízení ještě před vypuknutím nynější aféry, uvedl Minčič. Mezi opatřeními proti černému trhu je mimo jiné snížení limitu na spotřebitelské balení lihovin z nynějších šesti litrů. "Dokážu si představit, že ten limit nebude šestilitrový, ale bude menší. Takovýto návrh je zcela na místě," řekl Minčič.

S podobným návrhem přišla sociální demokracie, která chce omezit spotřebitelské balení lihovin na dva litry. Dále požaduje zavedení licencí na rozlévání alkoholu, zákaz automatů na lihoviny a překvalifikování nedovolené výroby lihu z přestupku na trestný čin. "Myslím, že by mohl být zakázán prodej na takových místech, jako jsou tržnice nebo stánky," navrhuje poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Také podle Minčiče je chybou, že z trestního zákona vypadly před dvěma lety tresty za pančování alkoholu. "Tato aféra bude určitě důvodem pro to přehodnocení zákonných opatření. Myslím si, že to opatření, které bylo učiněno, nebylo správné," uvedl.

Pěstitelská pálenice
Pěstitelská pálenice

Palírny jedou dál, zákaz se jich netýká

Prohibice vnesla zmatky i do fungování palíren. Některé kvůli ní zavřely, jiné jedou bez omezení. Během podzimních víkendů jsou přitom tyto výrobny obležené zákazníky, kteří si nechávají z ovoce vypálit vlastní destilát. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že pěstitelských palíren se zákaz netýká. "U výrobců, a palírny mezi ně patří, problém není. Formulace zákazu je jasná - produkce není nijak narušená," vysvětluje ministr Heger. Palírny tak mohou bez problémů zákazníkům jejich destiláty vydat.

V Česku je kolem pěti set pěstitelských palíren, z toho dvě třetiny na Moravě. Letos by mohly vyrobit až 6 milionů litrů alkoholu.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.