Zákon o léčivech uspoří půldruhé miliardy, slibuje si Němeček

Novela zákona o léčivech, kterou bude příští týden schvalovat sněmovna, uspoří v tuzemském zdravotnictví během tří let asi 1,5 miliardy korun. Uvedl to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) s tím, že norma má snížit ceny především u léků využívaných v nákladné biologické léčbě. S návrhem nesouhlasí výrobci léků, podle nich se zpomalí přístup nových léků na český trh.

Video Studio ČT24
video

Němeček: Zákon o léčivech přinese úsporu

Hlavním cílem původního vládního návrhu bylo zabránit vývozu některých léků. Takzvaný reexport (vývozu již dovezených medikamentů) totiž mnohdy způsobuje nouzi v tuzemských lékárnách, před časem nebyl k dostání ani tak všední přípravek jako je framykoin.

Během projednávání zákona pak ministerstvo svůj zájem rozšířilo a připravilo společně s šéfem sněmovního zdravotního výboru Rostislavem Vyzulou (ANO) pozměňovací návrh, který má v rámci jednoho typu léků (v tzv. referenční skupině) omezit maximální cenu přípravků. Do jednotlivých referenčních skupin jsou zařazovány léky, jež mají obdobnou účinnost a podobné klinické využití. Omezení se má dotknout především levnějších variant biologických léků, tzv. biosimilars, a generických léků.

Němeček: Úsporu použijeme na léčbu dalších pacientů

Ministerstvo návrh zdůvodňuje mimo jiné dlouhodobě rostoucími náklady na biologickou léčbu, která se používá například k léčbě rakoviny a roztroušené sklerózy. „Nechceme tím ušetřit, ale zajistit to, aby tuto léčbu dostávali i další pacienti. Úspora bude použita právě na léčbu dalších pacientů,“ řekl ministr Němeček.

Podle něj náklady na biologickou léčbu rostou každoročně asi o 1,5 miliardy korun, což je podle něj neudržitelné. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna předpokládá, že její letošní výdaje na tuto část péče dosáhnou asi 9,3 miliardy korun. Loni tuto léčbu mělo v celé republice 46 000 pacientů.

S pozměňovacími návrhy k novele nesouhlasí především výrobci léčiv, podle kterých tlak na snížení cen biosimilárních léků zvyšuje jejich atraktivitu pro vývoz. Opatření podle výkonného ředitele České asociace farmaceutických firem Martina Mátla rovněž zpomalí a omezí vstup nových přípravků na trh.