Zlomeniny, otřes mozku, zraněná páteř. Začala sezona dětských úrazů

Začátek letních prázdnin znamená z hlediska dětských úrazů také začátek nejrizikovějšího období. Čekárny dětské traumatologie se začaly plnit - lékaři v létě ošetří ve srovnání se zimou až pětkrát víc pacientů.

Video Události
video

Léto - období dětských úrazů

„Většinou pády z výšek, nějakého nářadí nebo kol a koloběžek,“ vyjmenovává Tomáš Pešl, zástupce přednosty Kliniky dětské chirurgie Thomayerovy nemocnice, typické letní úrazy. „Nebývají nijak dramatické, ale často jsou hůře řešitelné, protože zlomeniny bývají závažně dislokované.“ Tedy takové, kdy musí chirurgové úlomky kostí dostat zpátky na místo. Časté jsou i otřesy mozku nebo úrazy páteře. 

Nejčastěji se děti zraní při sportu. Úrazů z dopravních nehod a silnic je mnohem méně, patří ale v mnoha případech k těm nejvážnějším - a v létě jich je víc než v průběhu roku. „Dorostenci často z řady důvodů odmítají používat bezpečnostní pásy a může se jim to vymstít,“ varuje před zbytečným hazardérstvím Tomáš Vymazal, přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace FN Motol.

Životy mladších dětí zase může ohrozit nesprávné používání autosedaček. Podle autoklubu ÚAMK dítě špatně usadí každý čtrnáctý rodič. Ani autosedačka ale podle lékařů nemusí zajistit stoprocentní bezpečnost. „Dítě je sice pevně připoutáno, ale má volnou hlavičku a při čelním nárazu se může stát, že dojde k porušení krční páteře,“ upřesňuje Tomáš Vymazal. 

Bezpečno ovšem není ani doma. V domácnostech se stane zhruba pětina dětských úrazů, včetně těch vyžadujících dlouhou léčbu.