Prouza: Slovenské předsednictví čekají těžké časy

Slovensko čekají při předsednictví Evropské unie těžké časy, míní státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD). Kromě řešení odchodu Velké Británie očekává Prouza zásadní roli Slovenska v debatách na téma, co čeká Unii do budoucna.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza
Zdroj: ČT24

„Slovensko se namísto aby řešilo příjemné pozitivní priority, bude muset soustředit na nešťastnou úlohu čekání, než Velká Británie oznámí svůj odchod,“ uvedl Prouza. Za hodně nepříjemné také označil současné období nejistoty, kdy se čeká na nového britského premiéra, který vyjednávání o odchodu země z EU povede.

Prouza také připomněl, že Česká republika bude se Slovenskem úzce spolupracovat. „Momentálně připravujeme českou pozici k odchodu Británie, kterou budeme dále konzultovat v rámci Visegrádu a samozřejmě i se Slovenskem. České zájmy jsou velmi podobné slovenským zájmům, pokud jde o brexit,“ ujistil Prouza.

Video Prouza: Slovenské předsednictvo čekají těžké časy
video

Prouza: Slovenské předsednictvo čekají těžké časy

Fico je na předsednictví připraven

Tajemník rovněž neočekává, že by Slovensko při svém předsednictví pohořelo. „Robert Fico a jeho spolupracovníci jsou velmi dobře připraveni,“ poznamenal Prouza. Větší problém podle něj může být budoucí předsednictví Velké Británie, které je naplánované na druhou polovinu roku 2017. „Všichni by si přáli, aby se Britové předsednictví vzdali. Nezbývá mnoho času a další země by se musela na svoje předsednictví velmi rychle připravit,“ řekl Prouza.

Variant je však podle něj ve hře více. „Možná by si Malta a Estonsko o tři měsíce předsednictví protáhly, možná by se přeskočilo na nějakou zkušenější zemi,“ dodal Prouza.

Prouza: Referendu o vystoupení ČR z EU nerozumím

Vyjádřil se také k výrokům Miloše Zemana, který uvedl, že by se případnému referendu o vystoupení z EU nebránil, ačkoli by sám hlasoval proti. „Vůbec té myšlence nerozumím, EU existuje, nerozpadá se, nikdo nepřepsal základní smlouvy, na kterých stojí. Nevidím důvod dělat referendum proto, že to teď bylo v jedné zemi populární,“ uvedl Prouza.

Souhlasí s ním i europoslanec Jan Zahradil (ODS). „Pokud jsme referendem vstupovali, měli bychom referendem i vystoupit, ale myslím, že po tom dnes poptávka není. Rozhodně po tom není poptávka ze strany ODS,“ řekl Zahradil.

Výsledek případného referenda tipuje Prouza na vítězství zastánců členství v EU. „Tipoval bych 65 procent za setrvání a 35 za vystoupení. Když v debatě sestoupíme z obecné na konkrétní úroveň, tak si Češi uvědomují benefity Unie. Patří například mezi největší zastánce společné evropské armády,“ sdělil Prouza.

Obavy vyjádřil tajemník spíše z opakujících se voleb v Rakousku. „Xenofobní a nacionalistické strany jsou v Rakousku velmi silné, a pokud dál posílí, mohlo by to podnítit rakouskou pravici k tlaku na vyhlášení předčasných parlamentních voleb,“ tvrdí Prouza.