Po útoku v Turecku hlídkuje na českých letištích víc policistů

Kvůli teroristickému útoku v Turecku zpřísnila česká policie dohled na letištích či u turecké ambasády. Podle prezidia přibylo hlídkujících policistů, psovodů a specialistů na vyhledávání výbušnin. Úterní útok tří sebevražedných atentátníků na Atatürkově letišti v Istanbulu si vyžádal 41 mrtvých a 239 zraněných.

Opatření české policie přijatá ihned po událostech v Turecku jsou zaměřena zejména na mezinárodní letiště v Praze, Brně a Ostravě. Policisté věnují zvýšenou pozornost letům a cestujícím mířícím z Česka do Istanbulu i opačným směrem. „Zvýšená činnost policie se vztahuje jak k vnějším prostorám letiště a blízkému perimetru, tak k tranzitům,“ doplnil policejní prezident Tomáš Tuhý.

V halách a okolí je tak možné potkat psovody i pyrotechniky. „Prověřujeme, zda se v prostorách letiště nenachází předmět, který by mohl ohrozit bezpečnost. K dispozici máme i nový přístroj, Ramanův spektrální analyzér, který slouží k identifikaci neznámých látek,“ dodává pyrotechnik František Havlín.

Bezpečnostní opatření se týkají i zastupitelského úřadu a rezidence Turecka v Česku. Podle Tuhého bude policie opatření případně upravovat na základě aktuálních informací o situaci v Turecku.

Omezeny jsou i lety do Istanbulu

Turecké aerolinie zrušily pro dnešek na 340 letů, které měly přistát či odlétat z Atatürkova letiště v Istanbulu. Mezi Prahou a Istanbulem byly na dnešek původně plánovány tři zpětné spoje společnosti Turkish Airlines. „Odpolední, který měl přiletět ve 13:40 a odletět zpět do Turecka ve 14:35, byl zrušen,“ řekla mluvčí pražského letiště Marika Janoušková. Ranní spoj, který měl v 09:00 přistávat v Praze, v tento čas teprve odlétal z Istanbulu. Večerní linka s příletem v 18:30 je zatím beze změny.

Bezpečnostní opatření byla v Česku zavedena také po březnových teroristických útocích na letišti v Bruselu nebo po útocích v Paříži loni v listopadu. Po bruselských útocích v českých městech hlídkovali policisté spolu s vojáky, pod zvýšenou kontrolou byly kromě letišť třeba jaderné elektrárny, některá velvyslanectví nebo pražské metro. V květnu smíšené hlídky policistů s vojáky z ulic zmizely, ale vláda zatím nezrušila první stupeň ohrožení terorismem.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Útok v Istanbulu povolal policii na česká letiště