Českem se přehnaly silné bouřky, hrozí i během noci

Intenzivní bouřky zasáhly během soboty hlavně jižní Čechy a Vysočinu. Provázely je kroupy o velikosti až 3 centimetry a přívalové lijáky. Další bouřky pak postupují  do této oblasti z Rakouska. Večer a v nočních hodinách se budou bouřky vytvářet na celém území Česka v přehřátém vlhkém vzduchu, varují meteorologové.

„V Jihočeském kraji a na rozhraní Kraje Vysočina se obnovují jednotlivá jádra bouřek, které jsou téměř bez pohybu a jsou v linii od okresu Český Krumlov, přes okres České Budějovice, Tábor, Jindřichův Hradec a okres Pelhřimov,“ uvedl po 17:00 ČHMÚ.

V předhůří Šumavy na Českobudějovicku, Českokrumlovsku, Prachaticku, Strakonicku a Písecku se bouřky objevily již krátce po poledni, kolem 15:00 se vyskytovaly na Jindřichohradecku a Táborsku.

 

Video Události
video

Události: Teplotní rekordy vystřídaly déšť a kroupy

Nejsilnější nárazy větru mohou dosahovat rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině. Lidé by si proto měli dávat pozor na nebezpečí úrazu pádem ulomených větví a dalších předmětů. Měli by být ostražití také před zásahem blesku.

Ještě před příchodem bouřek na území České republiky padaly teplotní rekordy. Překonány byly na více než polovině stanic, které sledují počasí déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Ostravě-Porubě, kde meteorologové naměřili 36,2 stupně Celsia.

V nadcházejících čtyřech týdnech se budou teploty vzduchu pohybovat převážně kolem průměru 25 stupňů, stejně jako srážky (81 milimetrů). Místně se budou vyskytovat bouřky.