V létě policie vyrazí na hudební festivaly i k vodě. V plánu jsou bezpečnostní akce

Policie se chce v létě zaměřit na preventivní bezpečnostní akce na hudebních festivalech, u vody a na silnicích. V dopravě znamenají letní měsíce tradičně nejrizikovější období, policisté se první červencové víkendy objeví hlavně na silnicích první třídy. Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek připomněl, že o prázdninách patří k nejohroženějším skupinám účastníci silničního provozu a děti.

Loni při prázdninových nehodách na silnicích zemřelo 147 lidí, policejní prezident proto vyhlásil na tři první červencové víkendy dopravně-bezpečnostní akci. „Budeme hlavně na komunikacích první třídy. Chceme tam být vidět a naší přítomností ovlivňovat chování účastníků provozu,“ popsal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Tomáš Lerch

Tomáš Lerch

ředitel dopravní policie

„Na silnicích prvních tříd dochází ve více než čtyřiceti procentech případů k nejtragičtějším dopravním nehodám.“

Tomáš Lerch

ředitel dopravní policie

Počet dopravních nehod v létě pravidelně vzrůstá především kvůli nárůstu intenzity provozu. Česko je tranzitní zemí i pro cesty cizinců na dovolenou. „Hlavní příčinou nehod nejen o prázdninách je nevěnování se řízení. Nepozorný řidič je největším nebezpečím na našich komunikacích,“ konstatoval šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Řidiče může v létě ovlivnit únava, stres či horko.

Policisté se chtějí zaměřit také na dodržování předpisů ze strany řidičů autobusů a nákladních aut. Zopakují rovněž akci, při níž řidiči, pokud nenadýchají alkohol, dostanou na další cestu nealkoholické pivo. „Vzhledem k tomu, že se nám tato preventivní akce osvědčila, tak máme letos páté pokračování,“ podotkl náměstek.

Na alkohol se ale zaměří i z jiného hlediska. Na začátku a na konci prázdnin bude policie kontrolovat, jestli hospody nenalévají nezletilým.

Na koncertě, u vody i v zahraničí

V plánu je pak účast policie na celkem 175 hudebních festivalech. Zaměří se tam na majetkovou trestnou činnost a na řízení pod vlivem alkoholu či drog. Největší počet návštěvníků předpokládá na Colours of Ostrava, Sázava Festu a akci Masters of Rock. Ředitel pořádkových policistů Martin Hrinko upozornil, že na nedávném festivalu Votvírák policisté odhalili 52 řidičů, kteří pili alkohol. U čtyř dalších kontrola odhalila požití drogy.

Video Studio ČT24
video

Vondrášek: Chceme, aby policie byla s koncem školního roku a začátkem prázdnin vidět

Policisté se chystají dohlížet a udílet blokové pokuty za přestupky také u vody. Sledovat chtějí nejen vůdce malých plavidel, ale i vodáky, rybáře či plavce. Prioritně hodlají postihovat rychlost a alkohol.

Na české policisty ale budou moci turisté narazit i v zahraničí. „V rámci Chorvatska budeme k nalezení ve třech městech, bude to Šibenik, Omiš a Vodice. V Bulharsku pak budeme ve městě Primorsko. V těchto městech budou policisté společně v hlídkách s chorvatskými a bulharskými policisty,“ uvedl ředitel pořádkové policie Martin Hrinko.