Zemanův poradce Nejedlý si na oslavu pronajal prostory Hradu

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý si na oslavu svých padesátin pronajal prostory Pražského hradu. Akce se podle Hospodářských novin uskuteční příští pátek v Královské zahradě a Letohrádku královny Anny. Je to poprvé, kdy Hrad někomu letohrádek pronajme. „Než platit finanční prostředky soukromým provozovatelům, zvolil jsem raději pronájem na Hradě,“ vysvětlil Nejedlý.

Letohrádek královny Anny
Zdroj: ČTK Autor: Vladimír Houdek

Hradní prostory pronajímá Správa Pražského hradu, na jednotlivá místa existuje od roku 2008 cenový sazebník. Podle něj stojí jednodenní pronájem letohrádku s Královskou zahradou 260 000 korun.

Veškeré náklady spojené s mou oslavou samozřejmě uhradím. Než platit finanční prostředky soukromým provozovatelům, zvolil jsem raději pronájem na Hradě. Jde o standardní záležitost, obdobných akcí se koná na Pražském hradě během roku několik desítek.

Martin Nejedlý

Na přípravách se podílí i ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt. Hrad ale cokoliv komentovat odmítá. „To je akce pana poradce, kterou pan prezident ani neinicioval, ani neorganizuje. Nemám k tomu co říct,“ sdělil deníku prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Potvrdil ale, že Zeman oslavu navštíví. Pozvánku v obálce s razítkem Kanceláře prezidenta republiky dostaly desítky politiků i byznysmenů.

Někteří pozvaní politici podle HN místo oslavy anonymně kritizují. Nejedlý tím prý dává najevo, že je na Hradě hlavním šéfem, a chová se, jako by ho dobyl. Nejedlý je označován za jednoho z klíčových mužů prezidentova okolí. V minulosti se například účastnil jednání Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V pozici poradce není Pražským hradem placen, může ale využívat hradní kancelář. Zároveň je místopředsedou Strany práv občanů, která dříve nesla prezidentovo jméno.

Nejedlý byl dříve jednatelem firmy Lukoil Aviation Czech, které v dubnu soud uložil zaplatit státu smluvní pokutu 27,7 milionu korun a úroky. Zeman podmínil Nejedlého setrvání ve funkci poradce právě zaplacením pokuty, což Nejedlý učinil ještě před doručením rozhodnutí soudu.