ČT24

ČT24
čtvrtek 30. července 2015 Bořivoj

Kauza Parkanová: Policie obvinila druhého podezřelého

Velikost textu:
aktualizováno 14. 6. 2012 16:13

Praha - V kauze bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) a nákupu letadel CASA pro českou armádu obvinila policie už druhého člověka. Podle informací deníku Právo jde o bývalého šéfa resortní sekce vyzbrojování Jiřího Staňka. Stejně jako Parkanovou ho podezřívají z trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Jiří Staněk na snímku z roku 2007
Jiří Staněk na snímku z roku 2007

Staněk deníku řekl, že se cítí nevinný a že zákon neporušil. Staněk údajně místo Parkanové smlouvu na nákup letadel podepsal. Vinu již dříve odmítla i Parkanová.

Podle serveru lidovky.cz je Staněk podepsán pod všemi zbrojními zakázkami posledních let, tedy i pod nákupy obrněnců Pandur či nákladních automobilů Tatra. Oběma kauzami se zabývá policie.

Z ministerstva musel Staněk odejít krátce po nástupu Alexandra Vondry (ODS), který řadu úředníků z éry Parkanové a jejího nástupce Martina Bartáka vyměnil.

Policie včera požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání Parkanové. Podle policie stát přišel o 658 milionů korun, když Parkanová v době, kdy byla ministryní obrany, nenechala znaleckým posudkem ověřit cenu letounů, ačkoli to stanovuje zákon. Částka, o kterou stát údajně přišel, je rozdílem mezi kupní cenou a znaleckým odhadem, jenž byl zpracován později. O stíhání Parkanové tak rozhodnou poslanci. 

Hlavní fakta

 • Září 2005 - Armáda začala sondovat, kdo dodá nástupce dosluhujících antonovů. Uvažovalo se o letounu C-130 Hercules koncernu Lockheed Martin, vyvíjeném Airbusu A-400M, letounu CASA evropského koncernu EADS či novějších ukrajinských antonovech.
 • Červenec 2007 - Armáda původní záměr o tendru přehodnotila. Padlo rozhodnutí, že se pokusí získat nové stroje výměnou za nepotřebné letouny L-159.
 • Duben 2009 - Vláda Mirka Topolánka tehdy už v demisi, schválila pořízení čtyř letounů CASA od EADS. Jeden měl být získán výměnou za pět bitevníků L-159, tři další koupeny s náhradními díly a výcvikem posádek. Za kontrakt armáda zaplatila přes 3,5 miliardy korun. Mimo smlouvu je navíc nestandardně tříletý servis za 700 milionů.
 • Duben 2009 - Zřejmě z ministerstva obrany unikly materiály, které nákup letounů popisovaly. Experti se tehdy domnívali, že tím někdo chtěl upozornit na možnou nevýhodnost obchodu.
 • Květen 2009 - Zástupci ministerstva obrany a českého zprostředkovatele, společnosti Omnipol, podepsali smlouvu o nákupu CASA C-295M. V té době byla ministryní obrany Vlasta Parkanová. Kontrakt byl podepsán pouhý den předtím, než Parkanovou vystřídal ve funkci ministryně její tehdejší náměstek Martin Barták. Obchod prověřovala později i Evropská komise, právě kvůli tomu, že nebyl vypsán tendr. Loni v listopadu ale řízení zastavila.
 • Leden 2010 - Česko dostalo první z letounů, zbylé v průběhu roku. Letouny však měly problémy a armáda musela dočasně zakázat s nimi létat. Podle právnické analýzy navíc ministerstvo nemohlo smlouvu vypovědět.
 • Listopad 2011 - Ministr obrany Alexandr Vondra pohrozil, že pokud výrobce neodstraní závady, navrhne odstoupení od smlouvy.
 • Květen 2012 - Ministerstvo obrany oznámilo, že Omnipol a EADS všechny závady v termínu odstranily.
 • Červen 2012 – Policie žádá sněmovnu o vydání poslankyně TOP 09 Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle spisu Parkanová coby ministryně neposkytla vládě znalecký posudek k ceně nakupovaných letadel CASA. Stát tak prý připravila o 658 milionů korun.
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.