Padělání a machinace s vízy: Protimafiánský útvar obvinil 14 lidí

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil 14 lidí z machinací se studentskými vízy a z padělání víz. Stíháni jsou i dva úředníci krajských úřadů či ředitel střední školy. Mezi obviněnými je sedm Čechů, pět Ukrajinců, jeden Rus a jeden Číňan. ÚOOZ je sledoval rok a půl – razie nakonec proběhla v květnu v Ústí nad Labem, Olomouci a také Praze.

Případ je rozdělen do dvou větví, které podle kriminalistů spojuje ukrajinský podnikatel žijící v Praze. Jedna část se týká zmanipulovaných nostrifikačních zkoušek, bez kterých u nás cizinci nemohou studovat na vysokých školách. V této části obvinil ÚOOZ devět lidí.

„Ukrajinci a Češi podnikající v ČR v oblasti napomáhání cizincům s vyřizováním dokladů měli za poplatek ve výši 11  až 20 tisíc korun zprostředkovávat nostrifikační zkoušky pro své klienty, které přihlašovali v rozporu se zákonem k nostrifikačním zkouškám v jiných krajích, než ve kterých byli cizinci hlášeni k pobytu, a to za spolupráce odpovědných úředníků krajských úřadů,“ popsal mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Za zjednodušené, předem domluvené nostrifikační zkoušky prý zprostředkovatelé poskytovali úplatky buď úředníkovi krajského úřadu, nebo řediteli a zástupci školy, kde se zkoušky konaly. Výše úplatku činila dva až pět tisíc korun za každého žadatele o nostrifikaci.

Zmíněný ukrajinský podnikatel pak podle policie působil také ve druhé větvi případu: šestičlenná skupina měla údajně zajišťovat Asiatům padělaná polská víza vydaná na Ukrajině. Ta se sem dostávala přes prostředníky až ke koncovým příjemcům žijícím v asijské komunitě. Každý padělek měl hodnotu nejméně 1300 eur (přes 35 tisíc korun). Ještě výnosnější prý bylo získávání padělaných vízových schengenských štítků – ty vyšly na 4 až 6 tisíc eur (cca 110 až 160 tisíc korun).