Ministerstvo nabízí zabavená auta v aukci – zájemci mají týden

Ministerstvo vnitra spustilo na webu aukci vozů, které zabavilo obviněným z trestné činnosti. Peníze z prodeje mají v případě prokázání viny dostat poškození, což je třeba u daňových úniků stát. Resort chce rychlou nabídkou ušetřit miliony za skladování a servis takových aut. Vedle nich bude nabízet také počítače a další věci, které rychle ztrácejí na hodnotě.

Video Události
video

Ministerstvo nabízí auta na aukčním portálu

Prodávat majetek už v průběhu trestního řízení povoluje policii předpis z roku 2013, až loňská úprava ho ale uvedla do praxe. „Na základě praktických zkušeností i zkušeností ze zahraničí jsme rozšířili podmínky tak, abychom více nastartovali možnost prodejů,“ uedla Lenka Trešlová z oddělení trestně-právní agendy ministerstva spravedlnosti. 

Ve veřejné dražbě zatím ministerstvo nabízí jen několik vozů, další ale mají přibývat. Peníze, které kupec za auto zaplatí, půjdou v případě odsouzení obviněného na odškodné poškozeným. Pokud se prokáže jeho nevina, pak jemu samotnému. 

Například u daňových úniků, kdy je poškozeným stát, by peníze zůstaly na účtech policie. „Můžeme prodat stovky vozidel ročně, ta vozidla jsou zabavována průběžně,“ upřesňuje ekonomický náměstek ministr vnitra Jiří Zmatlík.

Často ovšem bývá problém hodnotné věci vůbec dohledat: „Ti pachatelé trestné činnosti dost často svůj majetek převádějí na různé příbuzné, známé, spřízněné firmy apod,“ dodává policejní vyšetřovatel Valdemar Uruba.