ČT24

ČT24
pondělí 3. srpna 2015 Miluše
OVM:

Kvůli úniku Rathových fotek z vazby zadrženi dva lidé

Velikost textu:
aktualizováno 10. 6. 2012 18:24

Praha – Kvůli úniku vězeňských fotografií vazebně stíhaného poslance Davida Ratha a dalších sedmi lidí do médií dnes Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zadržela dva zaměstnance vězeňské služby. Inspekce oba zadržela dopoledne se souhlasem státního zástupce v rámci utajované akce Sklepmistr.

Jiří Pospíšil v Otázkách Václava Moravce
Jiří Pospíšil v Otázkách Václava Moravce

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v Otázkách Václava Moravce řekl, že kvůli únikům fotografií je stíháno několik zaměstnanců vězeňské služby. Odvolaná ředitelka odboru informatiky vězeňské služby Lenka Stupková mezi nimi není. "Ty osoby jsou označeny a probíhá s nimi trestní řízení. Je to výrazné pochybení někoho z vězeňské služby a ten dotyčný bude potrestán jak kázeňsky, tak pravděpodobně i trestněprávně," uvedl ministr. "Nemáme radost z toho, že nám ty informace utekly, protože se jedná o opozičního politika. Je to výrazné pochybení," dodal.

"Vyfotit člověka, který je ve vazbě, vyfotit ho ve spodním prádle, to je taková neúcta k lidské důstojnosti. Takhle se chovala komunistická média. To je fašizmus," řekl profesor práva Jiří Přibáň.

Fotografie vazebně stíhaného Davida Ratha v deníku Blesk
Fotografie vazebně stíhaného Davida Ratha v deníku Blesk

Kvůli případu již ředitel vězeňské služby Jiří Tregler odvolal z funkce ředitelku odboru informatiky Stupkovou. V pondělí o tom podá ministerstvu zprávu. Server Parlamentnílisty.cz v pátek uvedl, že odvolání Stupkové nesouvisí pouze s úniky fotografií. Byla prý odvolána také kvůli smlouvě na inovaci informačního systému vězeňské služby. O funkci v této souvislosti přišel i náměstek generálního ředitele Lukáš Sobotka. "Tam jde o fungování toho systému, ten systém vykazuje určité problémy," řekl k tomu jen Pospíšil.

 • Fotografie Ratha a dalších obviněných v deníku Blesk
  Fotografie Ratha a dalších obviněných v deníku Blesk zdroj: ČT24
 • Fotografie obviněných v Rathově kauze v deníku Blesk
  Fotografie obviněných v Rathově kauze v deníku Blesk zdroj: ČT24

Fotografie vazebně stíhaného Ratha z věznice v Litoměřicích zveřejnil minulou sobotu deník Blesk. V úterý přidal i snímky dalších sedmi lidí, kteří jsou v kauze obviněni.

přehrát video
Kvůli úniku Rathových fotek zadrženi dva lidé

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.