Nová aplikace pomůže neslyšícím porozumět webovým stránkám

Čeština je pro neslyšící cizí jazyk, který není vůbec jednoduché se naučit. Pro ty, kdo se dorozumívají ve znakové řeči, je to ale každodenní problém, zvlášť v komunikaci s úřady. Projekt komunity Deaf Friendly proto teď umožňuje překlad internetových stránek, mezi prvními se do projektu zapojily třeba pojišťovny.

Video Události
video

Nová aplikace pomůže neslyšícím porozumět webovým stránkám

Český znakový jazyk a čeština jsou dvě různé řeči s jinou gramatikou i slovosledem. Pavlínu Spilkovou tato překážka trápí hlavně při komunikaci s úřady. Informace jsou sice dostupné na internetu, ale jen v psané češtině. Neslyšící proto potřebují tlumočníka.

Ze zákona přitom na úřední informace má právo každý. Pavlína Spilková, která má neslyšící děti, rodiče a sestru, se proto nedávno rozhodla zapojit do týmu, který proti těmto překážkám bojuje. Pomáhá tak s natáčením překladů do znakové řeči.

Agentura Deaf Friendly – tedy přátelská neslyšícím – totiž vyvinula rozšíření pro webové prohlížeče. Místo textu se tak lidem objeví video ve znakovém jazyce. „Aplikace je uzpůsobena tak, že vůbec nezasahuje do původních webových stránek a vůbec nenaruší jejich vizuál,“ popsala Lucie Břinková z agentury Deaf Friendly. Aplikace doplnila třeba webové stránky Oborové zdravotní pojišťovny.