Za přepadení, při kterém střílel ze samopalu, dostal recidivista 25 let

Za pokus o vraždu při přepadení dodávky s penězi na pražském Zličíně a za další trestné činy poslal soud recidivistu Adolfa Doležala v souhrnu na pětadvacet let do vězení. Pětašedesátiletý muž, který podle nepravomocného rozsudku pálil ze samopalu na vůz s posádkou bezpečnostní agentury, obžalobu odmítá a na místě se odvolal.

Soudní síň
Zdroj: ČTK Autor: Třeštík Jan

Podle rozsudku Doležal přepadl společně s dalším recidivistou Janem Čechem a s řidičem Ondřejem Voráčem v březnu 2013 před obchodním domem IKEA vůz bezpečnostní agentury Loomis. Doležal s Čechem měli policejní uniformy a maskovali se kuklami.

Doležal – údajně v rozporu s předchozí dohodou s ostatními – vypálil na dodávku minimálně deset střel, přičemž jedna z nich pronikla do auta. Posádce vozu se podařilo i s penězi ujet, nikdo nebyl zraněn.

Doležalův trest se na čtvrtstoletí vyšplhal i kvůli vyloupení herny ve Voticích a nedovolenému ozbrojování. Muž byl navíc v minulosti odsouzen mimo jiné za loupež, při níž zemřela zaměstnankyně spořitelny, a čelí také obžalobě z přípravy vraždy komplice Voráče a jeho rodiny.

Soudce: Doležal je nepoučitelný

„Obžalovaný Doležal byl v minulosti několikrát soudně trestán,“ vysvětlil uložení výjimečného trestu předseda senátu pražského městského soudu Kamil Kydalka. „Je jasné, že střílel ze škorpionu, a je to kvalifikováno jako pokus vraždy na dvou osobách a ve snaze usnadnit jiný trestný čin. Podle znalců není schopen žádné resocializace. Má za sebou loupeže, vydírání, porušování domovní svobody, mnohonásobné krádeže. Je nepoučitelný.“

Čechovi, který s Doležalem údajně necelé dva týdny před incidentem na Zličíně uloupil z herny ve Voticích peníze a zboží v celkové hodnotě 387 000 korun, uložil soud 12 let vězení. Podle soudu má Čech na svědomí i neoprávněné užívání pěti traktorů, které po nocích odvážel z areálů zemědělských firem.

Voráčovi, který se k přepadení dodávky s penězi jako jediný přiznal, soudní senát uvěřil, že trestnou činnost spáchal pod nátlakem. Uložil mu tříletý podmíněný trest. „Je možné, že se k tomu dostal jako slepý k houslím,“ podotkl Kydalka. Voráč tvrdí, že se o loupeži dověděl až na místě – jeho sousedé Doležal a Čech ho prý původně požádali o pomoc s převozem věcí, jako už předtím několikrát. Poté ho ke spolupráci přinutili výhrůžkami.