Padaly kroupy velké jako holubí vejce. Bouřky teď míří na Moravu

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami s kroupami a přívalovým deštěm, které odpoledne přešly přes většinu Čech a nyní postupují směrem na Moravu. Bouřné pak mají být podle předpovědi i oba víkendové dny, mohlo by spadnout až čtyřicet litrů na metr čtvereční.

Bouřky v Česku
Zdroj: Počasí ČT Autor: Ladislav Hojný

Bouřky postupují přes republiku od západu k východu. V pozdních odpoledních a večerních hodinách se přesunuly i na Moravu a do Slezska, kde by jejich intenzita měla slábnout, uvedli meteorologové a doplnili, že vítr může v bouřkách dosáhnout v nárazech kolem 70 kilometrů v hodině a při přívalovém dešti může spadnout kolem 30 milimetrů srážek za hodinu (30 litrů na čtvereční metr).

Video povodně
video

Silný déšť způsobil ve Slavkově záplavy

Nárazový vítr může poškodit lehké stavby jako stany nebo altány, lámat větve nebo vyvracet stromy. Škody mohou napáchat ale i kroupy a silný přívalový déšť, který může rozvodnit malé toky, zatopit podjezdy, sklepy a jiná nízko položená místa.

Krupobití na Českokrumlovsku zabilo tři čápy

Malonty na Českokrumlovsku odpoledne zasáhlo lokální krupobití. Z nebe padaly podle starosty Vladimíra Malého kroupy o velikosti holubích vajec. Zhruba u deseti domů rozbily okna i tašky na střechách. Kroupy také zabily tři čápy, samici se dvěma mláďaty.

Video iReportér: Páteční krupobití v Českém Krumlově
video

iReportér: Páteční krupobití v Českém Krumlově

Zdroj: Michael Jarkovský

Víkend v dešťových mracích

Bouřný navíc bude podle předpovědi i víkend. Podoba počasí se v sobotu ani v neděli výrazněji neliší. Oba dva dny by se rtutě teploměrů měly pohybovat mezi čtyřiadvaceti a šestadvaceti stupni (na jižní Moravě se mohou dostat i o dva stupně výš) a zprvu polojasnou oblohu v dopoledních hodinách vystřídá během dne oblačno s přeháňkami a ojediněle intenzivními bouřkami.

„Bouřky bude doprovázet i silný vítr a silný déšť, v sobotu může napadnout i třicet milimetrů srážek, tedy třicet litrů na metr čtvereční, v neděli dokonce čtyřicet,“ uvádí meteorolog ČT Vladimír Piskala s tím, že bouření příliš lokalizovat nelze, protože se bude jednat o bouřky z horka.

Video Meteorolog Šrámek: Nejsilnější bouřky budou v neděli na jihozápadě Čech
video

Meteorolog Šrámek: Nejsilnější bouřky budou v neděli na jihozápadě Čech

Meteorolog Šrámek: Nejsilnější bouřky budou v neděli na jihozápadě Čech

Meteorolog Piskala: Čekají nás intenzivní bouřky

 

Česko má s intenzivními bouřkami zkušenost už na začátku tohoto týdne, kdy přechod studené fronty na jihu i severu Čech vyplavoval sklepy a na několika místech v republice (zejména ve středních Čechách) spustil takové krupobití, že se z něj v ulicích vytvářely závěje. Kroupy nejsou vyloučené ani v předpovědi pro následující dva dny, nejspíš by se ale neměly objevit v tak intenzivním rozsahu jako v pondělí.

Po víkendu mají teploty spadnout a pohybovat se v rozmezí mezi sedmnácti a devatenácti, respektive čtyřiadvaceti stupni a teplotní pokles s přechodem studené fronty potrvá ještě v úterý, kdy se rtuť teploměrů sice vyhoupne přes osmnáctku, ale zastaví se maximálně na dvaadvacítce.