ČT24

ČT24
čtvrtek 30. července 2015 Bořivoj

Pozor na vysoký krevní tlak, postihuje i mladé kolem dvacítky

Velikost textu:

Praha – Vysoký krevní tlak v Česku trápí zhruba 40 procent dospělých, u mužů je výskyt ještě častější. Nemoc se ale až do prvního infarktu nebo mrtvice vůbec nemusí projevit, zhruba třetina pacientů o ní proto ani neví. V poslední době lékaři testují účinnější kombinace léků, v některých případech pak může pomoct zákrok v oblasti ledvin. Právě nejnovějším trendům v léčbě hypertenze se bude věnovat magazín TEP 24, který začíná na ČT24 zítra po půl jedenácté.

Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak

Při běžné preventivní prohlídce odhalil lékař vysoký krevní tlak i u 19leté Lenky Borseníkové. Ta žádné potíže necítila, přístroj ale naměřil tlak 200/150, což je vysoko nad normálem. "Pro mě to byl strašlivý šok, já jsem se cítila zdravá a najednou mě odvážela sanitka do nemocnice," popisuje Lenka. Ideální krevní tlak je 120/80 milimetrů, může být ale i o něco nižší nebo vyšší. Když ale vyšplhá nad hranici 140/90, tak zdravotní rizika prudce rostou a je nutná léčba. 

"V poslední době jsou trendem tzv. fixní kombinace, takže pacient užívá méně tabletek a léky jsou účinnější," vysvětluje vedoucí Centra pro diagnostiku a léčbu hypertenze v olomoucké fakultní nemocnici Jan Václavík. Pokud nezaberou ani léky, může lékař přistoupit k zákroku, kdy se přeruší vlákna na tepnách ledvin. Podle intervenčního kardiologa Davida Richtra je pak průměrný pokles tlaku u pacientů velmi výrazný – tato metoda se ale stále ještě ověřuje.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.