Vojáci zmizí z českých ulic, první stupeň ohrožení však trvá

Z českých ulic zmizí smíšené hlídky vojáků a policistů. Po jednání kabinetu o tom informoval ministr obrany Martin Stropnický (ANO) s tím, že první stupeň ohrožení země terorismem vláda neukončila. Zvýšené nasazení policistů proto trvá. K mimořádným bezpečnostním opatřením kabinet přistoupil před dvěma měsíci, po teroristických útocích na letišti v Bruselu.

Kombinovaná hlídka
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Dneškem smíšené hlídky končí, vojáci už nebudou v ulicích ani v důležitých místech hlídkovat. První stupeň nadále platí, ale bude řešen výhradně silami Policie České republiky, kde nadstandardní nasazení přetrvává,“ informoval ministr Stropnický. „Na letištích, nádražích a v místech vysoké koncentrace populace bude hlídkování policie intenzivnější.“

„Společná zpravodajská skupina, která zahrnuje Policii České republiky, zpravodajské služby a odborníky na bezpečnostní oblast, vyhodnocovala rizika ve světě, doporučila udržet nadále stupeň bdělosti,“ doplnil v Událostech ČT ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

První bezpečnostní stupeň (podle škály, kterou loni připravilo právě vnitro) v Česku platil od konce března, vláda tak reagovala na teroristické útoky na bruselském letišti a v bruselském metru, ke kterým se přihlásili sunnitští fanatici z Islámského státu.

Opatření do českých ulic a na strategické dopravní uzly – například ruzyňské letiště – přivedlo větší počet policistů a také armádu. S nasazením 550 vojáků se počítalo na dobu dvou měsíců, o měsíc později souhlasila Bezpečnostní rada státu se snížením počtu vojáků o sto. 

Vojáci nepomáhali policii poprvé. Zasahovali například po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Za patnáct měsíců (od listopadu 2014 do letošního února) se u areálu vybuchlého skladu munice vystřídala víc než třetina armády. Přes deset tisíc jejích příslušníků se zapojilo taky do záchranných a likvidačních prací při posledních velkých povodních v roce 2013.

Policie je připravená spolupráci obnovit

Ministr vnitra dal již dříve najevo, že si přeje zachovat zvýšená bezpečnostní opatření ještě na dobu konference Interpolu, která se konala v Praze minulý týden. Nyní si má policie vystačit sama, v případě zhoršení situace ale policejní prezident znovu požádá o součinnost ministra vnitra a ten pak kolegu z obrany.

Informace o tom, že by Česku nějaké nebezpečí hrozilo, policie momentálně nemá, je ale připravená reagovat. „Musíme počítat s tím, že v případě, že by se to bezpečnostní klima zhoršilo, budeme i nadále kooperovat s armádou,“ potvrzuje hlava policejního sboru Tomáš Tuhý. „Ze strany policie budou i nadále zvýšená opatření, která naplňují stupeň jedna ohrožení terorismem v České republice.“

Kromě hlídek policie na důležitých místech ve velkých městech proto i nadále platí vyčlenění speciální pyrotechnické jednotky pro Prahu. V pohotovosti zůstává také vrtulník, který může v případě nutnosti vzlétnout do tří minut.

„Situaci chceme vyhodnotit po třech týdnech a do měsíce přijít na vládu s tím, jestli stupeň jedna zachováme, nebo jestli se vrátíme ke stupni nula. Pokud se ve světě nic zásadního nestane, je ta šance reálná,“ dodal Chovanec.

Video Vláda: Vojáci zmizí z ulic, stupeň ohrožení zůstává
video

Vláda: Vojáci zmizí z ulic, stupeň ohrožení zůstává

Vláda: Vojáci zmizí z ulic, stupeň ohrožení zůstává

Reportáž: Vojáci zmizí z českých ulic

Opozice krok vlády vítá. „Nemyslím si, že by ještě zvýšená přítomnost mohla situaci v České republice změnit. Je důležité, aby byla bdělost policie zachována,“ prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip. „Armádě opravdu nesvědčí, pokud se podílí na některých represích vůči domácímu obyvatelstvu, zvlášť když je to s oním policejním jemnocitem, kterým se policejní hlídky často vyznačují,“ dodal šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.