Pelikán chce, aby se Češi povinně účastnili soudů jako přísedící

Češi by do budoucna mohli mít povinnost účastnit se soudních řízení jako přísedící. Změnu zvažuje ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO). V současnosti se zájemci o tuto funkci hlásí na soudech dobrovolně, podle Pelikána ale současný stav nevyhovuje, jelikož tuto práci pak vykonávají především senioři a funkce přísedících nemá v Česku vysokou prestiž. Změnu by mohla obsahovat tzv. Bílá kniha justice, kterou chce ministr dokončit ještě letos. Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy by ale taková povinnost měla celou řadu úskalí.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v OVM
Zdroj: ČT24

Aktuální fungování přísedících je podle Pelikána „velmi neuspokojivé“. „Určitě to nemá být věc finanční motivace, má to být čestná funkce a lidé mají dostávat jenom nějakou náhradu za ušlý výdělek, ale jinak je to čest, nebo má to být občanská čest jít se podílet na fungování zejména trestní justice,“ myslí si ministr spravedlnosti.

Aby se tomuto institutu ona čestná povaha vrátila, nevylučuje Pelikán, že by mohlo dojít ke zrušení na úrovni okresních soudů, kde se podle něj rozhoduje o bagatelních věcech. Naopak by se funkce přísedících měla koncentrovat na důležité věci, které se řeší na krajských soudech.

„Dokonce opatrně zvažujeme variantu, že bychom otočili dnešní princip, kdy dnes se vlastně hlásíte, že chcete být tím přísedícím, na to, že by lidé mohli říci, že oni nechtějí, a ti statní by to měli jako svou občanskou povinnost, tak jak je to v Americe, kde podle voličských seznamů se vylosují členové poroty,“ představil svůj nápad ministr.

Video Otázky Václava Moravce
video

Reforma justice tématem Otázek Václava Moravce

Každý občan by podle Pelikána mohl být vybrán jako přísedící zhruba jedenkrát za život. Názor lidí na tento nápad i míru jejich ochoty chce ale ministerstvo ještě zjišťovat v rozsáhlém průzkumu veřejného mínění týkající se justice.

„Právo je složité, justiční prostředí je složité, procesní předpisy jsou složité. Jakou hodnotu tam bude mít ten člověk, který tam bude jednou za život?“ namítal předseda Nejvyššího správního soudu a ministrův partner v debatě Josef Baxa.

Zákon o státním zastupitelství Pelikán zřejmě nestáhne

Ministr spravedlnosti se také v Otázkách Václava Moravce vyjádřil k novému zákonu o státním zastupitelství, který už vláda předložila poslancům. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se minulý týden v České televizi přiklonil k stažení tohoto návrhu zákona, jelikož se obává, že by se předloha mohla stát předmětem politických vášní a tvořivosti.

Pelikán ale Zemanovu výzvu zřejmě nevyslyší. „To si zatím nemyslím. Víte, my ten zákon opravdu potřebujeme,“ odpověděl Pelikán na dotaz, zda zákon stáhne. Připomněl několik let starou zprávu Evropské komise o stavu boje s korupcí, podle níž 95 obyvatel ČR se domnívalo, že korupce je rozšířená. Návrh zákona počítá právě se zřízením takzvaného protikorupčního speciálu, který má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy.

Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Baxy jde o otázku nedostatku koncepce. „My nevíme, jak bude vypadat nový trestní řád, jaká bude role veřejného žalobce, tam jsou všechny ty rozhodující procesní kompetence,“ řekl. „Jestli jsou opravdu nějaká velmi bolavá místa ve státním zastupitelství, tak nechť se připraví nějaká technická novela těch věcí, které jsou opravdu nesnesitelné,“ dodal.