Na kvóty není čas, Chovanec je má v Bruselu za Česko dál odmítat

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) má na pátečním jednání s evropskými kolegy v Bruselu vyřídit, že Česká republika dál odmítá kvóty na přerozdělování uprchlíků. Pověřila ho tím vláda. Podle ministrova vyjádření na Twitteru není na experiment s kvótami čas. Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Chovance vyzvala, aby na summitu požadoval záruky, že Turecko s uprchlíky zachází humánně a podle zákonných pravidel.

Milan Chovanec
Zdroj: ČTK Autor: Petr Eret

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) se dlouhodobě staví proti kvótám pro přerozdělování migrantů, začátkem května odmítla i možnost zemí vykoupit se z nich.

Téma kvót a reformy evropského azylového systému na oficiálním programu jednání ministrů vnitra není. Čeká se o nich spíše obecná diskuse bez hlasování. Úkolem ministrů vnitra tak bude hlavně předpřipravit půdu pro červnové jednání Evropské rady, tedy premiérů a prezidentů členských zemí osmadvacítky.

Tam by měla být migrace jedním z hlavních témat „I když pravděpodobně teď na bruselském jednání se přímo o kvótách jednat nebude, bez debaty o nich to ale ztrácí jakýkoli smysl,“ řekl České televizi Chovanec.

Bezvízový styk s Tureckem jen v případě splnění všech podmínek

V mandátu ministra Chovance se opakují body, které česká vláda v Bruselu hájila opakovaně. „Našimi prioritami jsou ochrana vnější hranice a s tím související vytvoření Společné pohraniční a pobřežní stráže, zachování Schengenu, funkční hotspoty a návratová politika a samozřejmě naplňování dohody EU-Turecko,“ popsal obsah mandátu státní tajemník pro EU Tomáš Prouza.

Případné zavedení bezvízového styku s Tureckem je podle vlády spojeno se stoprocentním splněním požadavků, které jsou na Ankaru ze strany Evropské unie kladeny v souvislosti s migrační krizí. Liberalizace vízového styku je součástí březnové dohody mezi EU a Ankarou, jež na jejím základě v minulých týdnech významným způsobem omezila počty migrantů přeplouvajících z Turecka na řecké ostrovy.

Video Studio ČT24
video

Chovanec: Kvóty jsou ztráta času

Chovanec: Kvóty jsou ztráta času

Chovanec: Problémy se nebudou ptát, jestli mohou dovnitř

Události, komentáře: Další odmítnutí uprchlických kvót

K odmítnutí zavedení bezvízového styku s Tureckem vyzval v březnu vládu sněmovní výbor pro evropské záležitosti, následně se stejně v nezávazném usnesení vyslovila celá Poslanecká sněmovna. Za prvořadý úkol vlád členských zemí EU označila ochranu vnějších hranic schengenského prostoru.

Turecko s lidimi nezachází podle práva, varují organizace

Šéf OPU Martin Rozumek tvrdí, že zrušení vízové povinnosti by v současnosti znamenalo „de facto legitimizaci nepřijatelných postupů“. Organizace Human Rights Watch nedávno ve své zprávě upozornila na střelbu, bití a protiprávní návraty syrských uprchlíků v Turecku, které buduje také plot na hranici se Sýrií.

„Bezpečné Turecko je právní fikce, která se zcela rozchází s realitou kroků prezidenta Erdogana. Pokud má jakákoli spolupráce s Tureckem fungovat, nemůžeme zavřít oči před zabíjením uprchlíků a civilistů, před pronásledováním novinářů a kurdských aktivistů a předstírat, že dohoda EU s Tureckem o navrácení uprchlíků je právně a lidsky v pořádku,“ uvedl.