Několik stovek lidí protestovalo v centru Prahy proti EU i uprchlíkům

Na Václavském náměstí v centru Prahy proběhla další demonstrace proti uprchlíkům, tentokrát ji pořádalo hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a dorazilo tam několik stovek lidí. Řečníci v čele s Okamurou odmítli příchod uprchlíků a také kritizovali fungování Evropské unie.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Okamura ve svém asi desetiminutovém proslovu velebil českého krále a císaře Karla IV. a uvedl, že pokud by byl vládcem dnes, do Česka by žádní uprchlíci nepřišli, zároveň by z jeho vlády měli strach současní političtí představitelé země. Právě na sobotu připadá 700. výročí panovníkova narození.

„Náš dobrý král a císař byl upřímný vlastenec, nikdo v zemi nesměl zastávat úřad bez znalosti češtiny a donutil i německé kurfiřty a nejvyšší hodnostáře Svaté říše římské, aby povinně učili své děti česky,“ řekl Okamura. Následně kritizoval EU a přijímání uprchlíků, které označil za „nezvané nepřizpůsobivé ekonomické vetřelce, kteří se přišli přiživovat na bohatství, které po generace vytvářeli naši předci“. Kritizoval také novináře a média, zejména ČT.

Na akci vystoupila rovněž britská europoslankyně Janice Atkinsonová, která účastníky demonstrace přirovnala k lidem, kteří v roce 1968 demonstrovali proti invazi vojsk Varšavské smlouvy v Československu.