ČT24

ČT24
úterý 28. července 2015 Viktor

Ombudsman navštívil Hrad, Klause zajímaly dětské domovy

Velikost textu:

Praha - Ombudsman Pavel Varvařovský přinesl už tradičně na Pražský hrad "Souhrnnou zprávu o činnosti veřejného ochránce práv za rok 2011". S prezidentem Václavem Klausem mluvil například o dětských domovech a detenčních ústavech. Lidé z jeho kanceláře v nich podle něj  při svých návštěvách nenacházejí žádná "katastrofální zjištění". Občas ale přijdou na věci, které je možné vedení ústavů vytknout. Prezidenta zajímala i o úspěšnost práce ombudsmanovy kanceláře.

Václav Klaus a Pavel Varvařovský
Václav Klaus a Pavel Varvařovský

"Tradici, že se nosí výroční zpráva všem vrcholným ústavním činitelům, založil pan doktor Otakar Motejl, můj předchůdce," řekl nynější ombudsman novinářům po přibližně hodinovém setkání s hlavou státu. Klaus se podle něj zajímal o zkušenosti ombudsmana a jeho týmu z návštěv v místech, jako jsou právě dětské domovy a podobně. "Říkal, že on sám také, když jezdí po republice, někdy takováto zařízení navštěvuje, a ptal se, jaké jsou naše zkušenosti," poznamenal Varvařovský.

Prezidenta zajímala i úspěšnost práce ombudsmanovy kanceláře. "Tak jsem se pochlubil, že se nám docela dařilo, že z našich osmi doporučení jsme tři nebo čtyři dotáhli do konce," řekl Varvařovský. Jako příklad uvedl zlepšení podmínek pro nárok na odškodnění pro ty občany, kteří museli zanechat majetek na Podkarpatské Rusi na přelomu let 1938 a 1939. Část tehdejších československých občanů původně neměla na odškodnění nárok, neboť zákon specifikoval, že majetek v oblasti museli zanechat ani ne v půlročním termínu. Mnozí se však tehdy, například kvůli bojům v regionu, v daném období evakuovat nestihli.

Ombudsman s prezidentem se podělili o zkušenosti a své názory i na problémy, se kterými se lidé písemně obracejí nejen na kancelář ombudsmana, ale i Pražský hrad. "Prezidentská kancelář má v tomto starou tradici. Pořád je dobře, že lidé mají o místo víc, kam se mohou obrátit," dodal Varvařovský.

O aktuálních tématech, například situaci v Břeclavi, kde vyšlo najevo, že před časem zraněný mladík si své údajné napadení skupinou Romů zcela vymyslel, se prý Varvařovský s Klausem nebavili. "Jsem optimista. Myslím, že v řadě těchto věcí je to mnoho povyku pro nic. Je to samozřejmě mediálně zajímavé," poznamenal.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.