Němcová: Obrázky stíhaného Ratha ve sněmovně obletí celý svět

Praha – Pokud stíhaný poslanec David Rath vystoupí na jednání sněmovny, poškodí to podle její předsedkyně Miroslavy Němcové celou Českou republiku. Rathovo případné uvolnění z vazby považuje za závažnou překážku v probíhajícím trestním řízení. Neumí si představit, že by se současnou technikou neproniklo něco z jednání ven. Potvrzení Rathova vydání k trestnímu stíhání bude prvním bodem plánované schůze, která proběhne 5. června. Dnes o tom rozhodl organizační výbor sněmovny. Poslanecké kluby by si pak měly do příštího týdne ujasnit, zda chtějí jednání veřejné, nebo neveřejné. Podle Němcové se ale definitivně rozhodne až těsně před jednáním sněmovny.

O tom, zda se Rath do sněmovny skutečně dostaví, může ale podle Němcové rozhodnout jen šéf vazební věznice, a to po schválení státním zástupcem. Pokud se tak stane, sněmovna musí jeho přání vystoupit před poslanci respektovat. „Není to vůbec na sněmovně, která by říkala 'přiveďte ho, nepřieďte ho',“ řekla poslankyně ČT. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová už se nechala slyšet, že v případě žádosti Ratha uvolní, ale s policejní eskortou. Dosud ale žádnou žádost neobdržela. Případná opatření v parlamentu by se pak odvíjela podle toho, zda bude jednání veřejné, či neveřejné.  

Ústecký okresní soud, který Ratha do vazby poslal, dnes uvedl, že poslanec má právo se jednání účastnit. Nic na tom nemění ani to, že jedním z důvodů vazebního stíhání je obava, že by mohl ovlivňovat svědky. „Výkon práva vazebně stíhaného poslance být slyšen před poslanci rozhodujícími o přípustnosti jeho trestního stíhání lze - ve spolupráci příslušných orgánů - nepochybně zajistit tak, aby účel vazby nebyl zmařen,“ řekl mluvčí soudu Jan Tichý.

Miroslava Němcová: „Já se přikláním k tomu, že by David Rath neměl být propuštěn z vazební věznice a nemělo by mu být vůbec umožněno vystoupení v Poslanecké sněmovně. Před mandátovým a imunitním výborem vystoupil, tam jsou zastoupeny všechny politické strany. Výbor jednomyslně rozhodl, že má být vydán k trestnímu stíhání. Jakékoli jeho další uvolnění z vazby nutně znamená ovlivňování svědků. Neumím si představit, jak v podobě dnešní techniky se něco utají, něco nepronikne ven.“

Pro otevřené jednání se zatím vyslovili předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc a místopředseda strany a sněmovny Lubomír Zaorálek. „Jsem pro, aby jednání bylo otevřené, nicméně i náš poslanecký klub se tím ještě bude muset zabývat,“ uvedl Zaorálek. Předseda KŠCM Vojtěch Filip si ale myslí, že státní zástupkyně by Ratha na otevřené jednání z vazby asi nepustila: „Svým vystoupením by mohl mařit účely vazby.“

Evropa podobný případ nepamatuje

Němcová se domnívá, že Rathovo vystoupení ve sněmovně by poškodilo Českou republiku i celý parlament. Obrázky s vazebně stíhaným poslancem doprovázeným policisty, ať už v kuklách nebo se zbraní, na jednání sněmovny podle ní obletí celý svět: „O tom není nejmenšího sporu.“ Nechala si také udělat rešerši parlamentního institutu, zda je v Evropě znám podobný případ, a není. Premiér Petr Nečas už ale dříve uvedl, že právo poslance vystoupit před sněmovnou, která rozhoduje o jeho vydání, nechce zpochybňovat.

Rathovou kauzou se zabývají i žalobci Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). Jeho mluvčí Irena Válová ve Studiu ČT24 řekla, že mají nad kauzou dohled ze zákona. Informace k případu obdrželi v úterý, nyní je studují. „Obdrželi jsme usnesení, nikoliv spis ani jeho části,“ podotkla. Tím, že by mohli v Praze kauzu převzít, se ale podle Válové VSZ nezabývá: „Nemáme k tomu žádný zákonný důvod, nebyl podán ani žádný zákonný podnět. Nemáme informace ze spisu, nemůžeme tedy mít ani pochyby o tom, že by dozorový státní zástupce učinil nějakou chybu týkající se místní nebo věcné příslušnosti.“