Ostře sledovaný konvoj

ČT24

ČT24
pondělí 30. března 2015 Arnošt

Řidič Smetana opustil vězení

Velikost textu:
aktualizováno 24. 5. 2012 15:04

Brno - Nejvyšší soud přerušil výkon trestu Romanu Smetanovi, jež v Olomouci kreslil politikům na předvolebních reklamách tykadla. Smetana už opustil olomouckou věznici. Na rozhodnutí o stížnosti pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, tak Smetana počká na svobodě.

Roman Smetana
Roman Smetana

Podle mluvčího soudu Petra Knötiga nelze z rozhodnutí o přerušení trestu automaticky vyvozovat, že Nejvyšší soud nakonec rozhodne ve Smetanův prospěch a zruší odsuzující verdikt. Nelze to však vyloučit. "V takovém případě by se stal výkon trestu na podkladě tohoto rozhodnutí nepřípustným," uvedl mluvčí.

"To, že budu dnes propuštěn, jsem rozhodně nepředpokládal. Slyšel jsem to v rádiu, a překvapilo mě to. Jako první si udělám procházku domů, do Bystrovan, abych si užil svobody. Na cele jsem ale byl se slušnými lidmi," řekl novinářům Smetana. Svého činu nelituje. "Jestli mě budou lákat další předvolební plakáty, nevím. Bude to záležet na tom, zda se mi politici budou jen smát či vysmívat," uvedl Smetana.

Plakát Romana Smetany
Plakát Romana Smetany

Třicetiletý bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, jež si před volbami v roce 2010 zaplatily politické strany. Nejvíc pokreslených polepů patřilo občanským demokratům, kteří se jako jediní u soudu domáhali, aby řidič uhradil škodu 15 000 Kč.

Okresní soud Smetanovi uložil, aby škodu zaplatil, což také udělal. Měl ale navíc odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl. Soudkyně Markéta Langerová mu proto trest změnila na 100 dní vězení. Do věznice měl Smetana nastoupit na konci března. Policii se nakonec vydal sám až po měsíci při odborářské demonstraci v Praze. Kvůli vyhýbání se vězení mu nyní hrozí další stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Brány olomoucké věznice měl Smetana původně opustit 30. července. Ministr ale podal v jeho prospěch stížnost pro porušení zákona. Nejvyšší soud by se podle ministra měl vyjádřit ke střetu mezi zájmem na ochraně majetku a svobodou vyjadřovat politické názory.

přehrát video
Telefonát Radky Štědré
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.