Chovanec plánuje na vnitru zřídit protiteroristický odbor

Specializované centrum boje proti terorismu a hybridním hrozbám by mělo nově vzniknout na ministerstvu vnitra. Od začátku příštího roku s ním počítá ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který plán představil na konferenci k prvním výsledkům bezpečnostního auditu ČR. Přibližně 30 odborníků by se podle Chovance mělo zabývat výsledky auditu a dál je rozpracovávat.

„Chceme v rámci ministerstva vnitra oddělením některých odborů vytvořit velmi malý odbor, který by se tím zabýval na špičkové úrovni,“ popsal ministr úkol centra boje proti terorismu, jež by mělo začít fungovat od začátku roku 2017. „Budou to civilové, zaměstnanci ministerstva vnitra. Nechci, aby v tom byli policisté ani zástupci tajných služeb,“ dodal ministr.

Nový odbor ministerstva by byl jedním z průběžných výsledků práce na bezpečnostním auditu, který resortu vnitra zadal předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dalším průběžným opatřením je podle Sobotky navyšování kapacit policie, armády i tajných služeb.

Video Studio ČT24
video

Premiér a ministr vnitra k výsledkům auditu národní bezpečnosti

Dalším krokem k posílení bezpečnosti v Česku je podle premiéra zlepšení ochranných opatření na pražském Letišti Václava Havla a dalších mezinárodních letištích v zemi. Sobotka s Chovancem se seznámili se situací na pražském letišti v úterý. Ve stejný den oba členové vlády prověřili také připravenost na krizové situace v pražském metru.

Hrozbou pro Česko je také sucho 

Ministr vnitra také uvedl, že Česko je podle jeho názoru nejvíce ohroženo extremismem, migrací a také nedostatkem vody. „Bezesporu je to sucho, které z toho dnes vychází. Velmi nás překvapilo, jak je toto téma náročné na řešení. Je třeba s tím začít velice rychle něco dělat,“ poznamenal Chovanec.

Bezpečnostní audit ČR bude mít 11 kapitol zaměřených na jednotlivé hrozby. Předběžně je zatím uzavřeno pět, například extremismus a terorismus. Chovanec doufá v to, že na konci příštího roku by se materiálem mohla zabývat Bezpečnostní rada státu a následně i vláda.

Vysychající řeka Olše
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík