Britský letec Jaroslav Hofrichter odletěl s perutí

V pětadevadesáti letech zemřel veterán a plukovník ve výslužbě Jaroslav Hofrichter. Někdejší palubní střelec sloužil za druhé světové války u 311. bombardovací perutě Royal Air Force (RAF), jejímiž členy byli výhradně Čechoslováci.

Jaroslav Hofrichter
Zdroj: ČTK Autor: Stanislav Peška

Rodilý Plzeňan začal v patnácti letech navštěvovat tamní aeroklub a v osmnácti se přihlásil k pilotnímu výcviku. Po okupaci nacisty zamířil v roce 1940 přes Jugoslávii do britské Palestiny, kde vstoupil do československé armády v zahraničí.

Po přesunu do Velké Británie se přihlásil k letectvu a působil u 311. československé bombardovací perutě RAF jako palubní střelec a inženýr. V letech 1941 až 1945 nalétal na strojích Wellington a Liberator 680 operačních hodin.

Komunisté Hofrichtera vyhnali z armády

Po válce sloužil jako palubní mechanik u leteckého dopravního pluku v Praze-Kbelích. V roce 1949 byl zatčen, vyslýchán a poté propuštěn z vojenské služby. Až do odchodu do důchodu v roce 1975 pracoval jako seřizovač automatů v podniku Tesla Karlín. V roce 1990 byl mimořádně jmenován do hodnosti podplukovníka a následující rok byl jmenován plukovníkem.

Plukovník Hofrichter byl nositelem řady československých, českých i spojeneckých vyznamenání. V roce 2014 obdržel Záslužný kříž ministra obrany I. stupně. Zemřel v pondělí 9. května, den po jednasedmdesátém výročí konce druhé světové války, v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích.