V kůži seniora se děti cítily díky speciálnímu obleku

Děti z Jirkova dostaly možnost vžít se do kůže seniora. Třes rukou, bolest kloubů, špatný zrak, ztráta sluchu – tak na člověka doléhá věk a nemoci. Simulovat příznaky dokážou speciální rukavice, brýle nebo tzv. GerontoOblek. To, jak vypadá stáří, přibližuje Institut vzdělávání veřejnosti už přes dva roky.

Video Události
video

V kůži seniora se děti cítily díky speciálnímu obleku

Jak vypadá život lidí s duševní poruchou, stařeckou demencí, s Alzheimerem nebo po mozkové mrtvici si vyzkoušelo v domově pro seniory přes 60 dětí, které zestárly minimálně o šedesát let.

Z třináctiletých dětí se tak stali starci, kteří se špatně orientují, jsou zmatení a mluví tiše. Speciální pomůcky dokazují, že problémy stáří nemusí být stavem mysli ale těla. Děti si vyzkoušely i rukavice s elektrickými impulsy, díky kterým se jim třásly ruce jako například lidem s Parkinsonovou chorobou.

Populace stárne a gerontooblek proto vedle dětí stále častěji oblékají i odborníci, například architekti. Pocity a potřeby seniorů pak zohledňují ve svých projektech – nových ulic, obchodů nebo domů.