Ověřování příjímaček skončilo: Příští rok už budou jednotné testy naostro

Druhé ověřování přijímacích testů na střední školy přineslo obtížnější úlohy z matematiky pro budoucí gymnazisty. Ředitelé škol si totiž loni stěžovali, že příliš snadné testy neodhalí rozdíly mezi nadanějšími žáky. Průměrná úspěšnost v testech proto klesla. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) ale pilotní testování ukázalo, že povinné zkoušky proběhnou bez potíží. Letos šlo o generálku na příští rok, kdy se jednotné přijímačky z matematiky a češtiny uskuteční plošně. Školy už nebudou moci přijímat studenty bez zkoušek, přičemž tyto testy budou mít váhu minimálně 60 procent.

Zhoršení výsledků žáků není tak podstatné jako třeba u maturit, vzhledem k tomu, že se jedná o rozřazovací test: ředitelé škol si stěžovali, že přijímací zkoušky nedostatečně rozlišují vynikající žáky: „Zařadili jsme ještě jednu matematickou operaci, která měla rozlišit ty lepší, což zafungovalo,“ konstatoval na tiskové konferenci ředitel Cermatu Jiří Zíka.

Do pilotního testování se zapojilo 644 gymnázií a středních škol, což byla více než polovina škol s maturitními obory. Největší zájem o účast v projektu byl znovu u škol ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, naopak vůbec se nezúčastnil Liberecký kraj a z Jihočeského kraje pouze gymnázium ve Vodňanech.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) i tak nepochybuje, že po dvou letech ověřování bude start jednotných přijímacích zkoušek bez problémů zajištěn - dojít k tomu má příští rok na jaře. Jednotné testy z matematiky a češtiny budou mít váhu minimálně 60 procent. I pro příští rok zůstane ředitelům pravomoc vybírat uchazeče.

Video Události
video

Poslední test zkoušek: Horší výsledky v matematice kvůli obtížnějšímu zadání

Poslední test zkoušek: Horší výsledky v matematice kvůli obtížnějšímu zadání

Jednotné testy budou mít váhu minimálně 60 procent

Podle ředitele Masarykovy střední školy chemické v Praze Jiřího Zajíčka přinesou jednotné přijímačky kvalitnější uchazeče o studium: „Povinnost dělat přijímací zkoušky donutí žáky na základní škole pracovat minimálně do té doby, kdy mají přijímací zkoušky napsat,“ konstatoval.

Konkrétní termíny příjímacích zkoušek ještě nejsou definitivně dané, ministerstvo ale počítá se dvěma koly v rozmezí mezi 12. a 28. dubnem. Novelu školského zákona totiž ještě nepodepsal prezident, ministerstvo proto ještě definitivně nedokončilo příslušnou vyhlášku.