V úterý napadne až čtvrt metru sněhu, vát bude silný vítr

Zatímco konec loňského prosince poznamenalo mimořádně teplé počasí, o čtyři měsíce později je situace docela opačná. Meteorologové upozorňují, že bude v noci na západě a později na horách na jihu a severovýchodě Čech vydatně sněžit. Na Šumavě napadne za 24 hodin až 25 centimetrů sněhu. Současně bude silně foukat, během dne tak hrozí tvorba sněhových jazyků.

I když lyžařská sezona skončila již před dvěma týdny, hory začal od víkendu zasypávat sníh. Většinou se objevil jen poprašek, v noci na úterý to ale bude jiné. „V druhé polovině noci se v západních Čechách vyskytne sněžení, místy i intenzivní, ve vyšších polohách bude v Čechách pokračovat i během dne,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Přes noc by mohlo na Šumavě napadnout osm centimetrů sněhu, za 24 hodin potom meteorologové očekávají 15 až 25 centimetrů. Až 15 centimetrů může napadnout i v Krkonoších. Současně se sněžením bude silně foukat, proto vydal ČHMÚ pro Šumavu a Krkonoše výstrahu na sněhové jazyky. Platí od úterní půlnoci až do šesti hodin večer pro okresy Semily, Trutnov, Náchod, Klatovy, Prachatice a Český Krumlov a pro polohy nad 600 metrů. 

Mrazivé ráno poznamenaly nehody

Na Šumavě, v Krkonoších či v Krušných horách sněžilo i v neděli a v noci na pondělí. Pondělní ráno potom poznamenala řada dopravních nehod. Nejvážnější se stala u Bystřan na Teplicku, kde se čelně střetlo osobní auto s autobusem, podle policie je na místě navíc i havarovaný kamion. Havárii nepřežil řidič osobního auta. Tragická nehoda se stala také na Vsetínsku, kde starší osobní auto narazilo do betonového sloupku.

Na Plzeňsku havarovala v chladném ránu čtyři auta

Zdroj: ČTK
Autor: Pavel Němeček

Ani u jedné tragické nehody však není zřejmá souvislost s počasím. Zejména na Vsetínsku šlo podle policie spíše o zdravotní indispozici řidiče. Sníh nebyl příčinou ani další velké ranní nehody, která se stala na Plzeňsku. Déle než hodinu blokovaly silnici I/27 u Borov následky havárie čtyř osobních aut. Při ní utrpěli zranění tři lidé. Teplota v regionu sice byla ráno jen mírně nad nulou, vozovka ale byla suchá.

S počasím naopak bezpochyby souvisela noční nehoda kamionu mezi Chomutovem a Horou Svatého Šebestiána. Silnice I/7 byla v úseku, kde se nehoda stala, zledovatělá. „Kamion se zlomil uprostřed komunikace a zapíchl se do příkopu,“ popsal výsledek nehody mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Několik dalších nehod se ráno stalo na namrzlých silnicích nižších tříd.