Materiál na kontaktní čočky slaví 61 let

Hydrofilní gel, jehož patent předcházel vzniku měkkých kontaktních čoček, slaví 61. výročí vzniku. Za jeho vynálezem stál tým chemika Otty Wichterleho a významně změnil život lidí s vadami zraku. Měkké čočky používají desítky milionů lidí po celém světě. Traduje se, že v roce 1955 nestihl Wichterleho kolega Drahoslav Lím dokončit rozdělanou práci a spěchal na vlak domů. Ráno čekal na vynálezce pružný hydrogel. Hydrofilní gel si nechali vědci patentovat právě 23. dubna 1955.

Video Události
video

Události ČT: Kontaktní čočky regulují zrak už přes půl století

Současní výrobci do materiálu přidávají silikon. Vedle módních trendů plní moderní měkké čočky funkci korekce celé škály očních vad - krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, ale i vetchozrakost. Čočky musí uživatel čistit a před aplikací i před vyndáním si mýt ruce, aby se vyhnul riziku infekce.

„Nesmíme čočky brát jako samospasitelné, ale jedna z výhod je, že nezmenšují zorné pole. Umožňují řešení takových vad, kdy je větší rozdíl mezi pravým a levým okem,“ upozorňuje prezident České kontaktologické společnosti a vědecký pracovník Akademie věd Jiří Michálek.

Také proto se používají mimo jiné při péči o zrakově postižené děti. Vyrovnávají totiž obraz z obou očí, který pak vyhodnocuje mozek. Pomáhají i dětem, které se narodí s šedým zákalem. S brýlemi by viděly jen omezenou část zorného pole, s čočkami ale i jeho postranní část.