Křišťáloví lupa

ČT24

ČT24
neděle 21. září 2014 Matouš
OVM:

Ministr školství se omluvil za příliš těžký maturitní test

Velikost textu:
aktualizováno 13. 5. 2012 19:11

Praha – Nový ministr školství Petr Fiala se v Otázkách Václava Moravce omluvil studentům za příliš těžký maturitní test z matematiky. Společnost Cermat prý plošně upraví hodnocení těžší verze testu, aby nebyli maturanti poškozeni. Proti příliš těžkému maturitnímu testu z matematiky ve vyšší úrovni protestovali ředitelé škol, Jednota českých matematiků i studenti na sociálních sítích. Chybu přiznalo i vedení Cermatu.

Ministr školství Petr Fiala
Ministr školství Petr Fiala

Ministr školství si je prý vědom, že test studenty zbytečně stresoval a nepřispěje k tomu, aby státní maturitě důvěřovali. "Stala se chyba a chtěl bych využít této příležitosti k tomu, abych se jménem ministerstva školství omluvil všem, kteří byli touto chybou postiženi, především maturantům," řekl Fiala.   

"Nemůžeme ale připustit, aby maturanti byli vystavováni tak stresující situaci u tak důležité zkoušky, z tohoto hlediska to chyba je a je to chyba i z hlediska získávání důvěry pro tento typ státní maturity," podotkl ministr školství. Celý projekt státních maturit rozhodně nechce opouštět, je podle něj ale potřeba se zamyslet nad tím, jak s ním pokračovat.   

Letos maturovalo asi 103 tisíc studentů, matematiku si zvolilo 44 procent, zbytek maturantů pak dal přednost cizímu jazyku. Těžší maturitní test z matematiky si pak zvolila asi čtyři procenta studentů, především gymnazistů, a 40 % z nich mělo prokazatelný problém zkoušku vůbec stihnout. Pokud by platilo původní hodnocení, udělalo by zkoušku bez chyb jen pět studentů v celé republice. Po jednání s ministerstvem teď musí Cermat, zodpovědný za přípravu, zmírnit hodnocení. "Bude použit přepočet výsledků a bude použit tak, aby na tu chybu nedoplatili studenti," vysvětluje ředitel Cermatu Pavel Zelený.

Zápisné na vysokých školách od září nebude

Zavedení zápisného na českých vysokých školách bude podle Petra Fialy možné až po analýze sociálních dopadů. "My si musíme být jisti, že jakákoliv částka, kterou stanovíme, nebude zabraňovat lidem v přístupu ke studiu." Tento krok prý ale není nutné vázat na začátek akademického roku, zápisné by se klidně mohlo začít platit od letního semestru. 

přehrát video
Reportáž Vladimíra Keblúška a Pavly Kubálkové

Podle představ ministra by šlo o poplatek, který by vybrala škola, a peníze by použila na kvalitnější výuku – studenti by tak měli z peněz, které zaplatili, alespoň částečný prospěch. Zatím se hovoří o částkách asi 2 500 – 3 500 korun za jeden semestr. "Musíme zvažovat dvě varianty, jednou z nich by bylo zápisné, které by stanovilo horní hranici a bylo by na škole, jaká ta částka by se opravdu platila. Druhou variantou je stanovení fixní částky," uvedl v OVM Fiala. 

Proti zápisnému se několikrát ozvala opoziční sociální demokracie, stínový ministr školství Marcel Chládek označuje zápisné za skrytou formu školného, od kterého už Nečasova vláda upustila. "Stačí se podívat do zahraničí, kde v podstatě došlo ke skokovému nárůstu školného. Pan ministr při nástupu do funkce prohlásil, že to bude tzv. regulační poplatek. (…) A já se ptám pana ministra, co to má regulovat. Jestli přístup ke vzdělání, nebo jak myslel tento výrok," uvedl Chládek. Také z řad studentů zaznívají obavy, aby se zápisné v budoucnu skokově nezvyšovalo.

Další problém, který musí nový ministr školství řešit, je nedostatek peněz na platy učitelů. Kvůli vázání výdajů v jednotlivých resortech jim klesají platy o stokoruny a někdy až tisíc korun měsíčně. Pro letošek už s tím prý Petr Fiala nic nesvede, v rozpočtu na příští rok ale bude chtít plánovaným škrtům zabránit. "Pokud by k těmto škrtům, které jsou plánované na rok 2013 a 2014, mělo dojít, tak je to katastrofa," obává se šéf školských odborů František Dobšík.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Změní Homolka opět ředitele?
    Video
    Změní Homolka opět ředitele? vydáno před 1 hodinou Praha - Post ředitele Nemocnice Na Homolce Michala Šetlíka je ohrožen. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka totiž jeho další působení ve státní nemocnici ovlivní výsledky ...
   • Proti Alzheimeru se dá bojovat. K oživení smyslů vedou i hry
    Video
    Proti Alzheimeru se dá bojovat. K oživení smyslů vedou i hry vydáno 20. 9. 2014 20:00 Praha – Potíže s pamětí jsou ve stáří stále podceňovány. Tenká hranice mezi únosnou redukcí nervových buněk a závažným onemocněním je totiž velmi tenká. Nejen na to se ...
   • František nakročil ke zjednodušení postupu anulování manželství
    František nakročil ke zjednodušení postupu anulování manželství vydáno 20. 9. 2014 23:30 Vatikán - Papež František dnes zahájil kroky ke zjednodušení církevního postupu pro prohlašování neplatnosti manželství. Reforma těchto procedur by měla vést k tomu, že katolíci ...
   • Kateřinice jsou Vesnicí roku 2014
    Video
    Kateřinice jsou Vesnicí roku 2014 aktualizováno 20. 9. 2014 18:56 Luhačovice - Vesnicí roku 2014 České republiky se stala obec Kateřinice na Vsetínsku. Letošního 20. ročníku klání se zúčastnilo 306 obcí, o 33 více než loni. Na druhém místě je ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.