Duben na Kvildě zmrzl, rtuť padla na minus deset

Čtvrteční ráno přineslo mráz na řadě míst republiky. Nejníže teplota klesla na šumavské Kvildě, kde v lokalitě Perla meteorologové naměřili minus deset stupňů Celsia. Jen o něco menší mráz byl na šumavské Jezerní slati a Horské Kvildě nebo v Kořenově v Jizerských horách.

Ilustrační foto
Zdroj: Facebook Počasí ČT/Božena Tkadlecová

Teploty padaly pod nulu zejména v horských oblastech, na ostatních místech bylo po ránu mezi plus dvěma až minus dvěma stupni Celsia. Dva stupně nad nulou byly například v Příbrami, naopak v Peci pod Sněžkou, v Liberci nebo Českém Dubu na Liberecku bylo kolem minus tří stupňů. V Jizerských horách a na Šumavě šla teplota ještě níže.

V Kořenově-Jizerce na Jablonecku meteorologové brzy ráno naměřili minus osm stupňů Celsia, k minus devíti stupňům klesla teplota na šumavské Horské Kvildě, na nedaleké Jezerní slati bylo ještě o půl stupně chladněji a vůbec nejnižší teplota byla ráno v Kvildě-Perle.

Ranní mrazy ještě nekončí, na horách může sněžit

Šumavské horské stanice nicméně umí naměřit teploty pod nulou i v létě – a ani současný mráz mimo horské regiony není podle meteorologů nijak výjimečný; dubnové teploty se často střídají, protože v severní Evropě je stále ještě dostatek studeného vzduchu a naopak na jihu Evropy se už výrazně otepluje. Vzhledem k tomu, že Česko je ve středu kontinentu, ovlivňuje ho severní i jižní region.

Podobný ráz počasí čeká Česko i v dalších dnech. V pátek má být tepleji, přičemž nejvyšší odpolední teploty budou šplhat až k 18 stupňům Celsia. V sobotu opět o něco klesnou a v neděli by už neměly překročit devět stupňů, přičemž na horách má i sněžit.