ČT24

ČT24
pondělí 3. srpna 2015 Miluše

Bratři Bártovi v rigorózních pracích údajně opsali skripta svého oponenta

Velikost textu:
aktualizováno 9. 5. 2012 23:53

Praha – Bratři Vít a Matěj Bártovi se oba pyšní titulem JUDr., jenž získali na Akadémii policejného zboru v Bratislavě. Oba obhájili práci z trasologie, což je věda o stopách, které zanechává pachatel na místě činu. Podle časopisu Reflex Vít i Matěj Bárta však ve svých pracích údajně vykrádají svého oponenta, profesora Jiřího Strause, který patří mezi nejlepší české kriminalisty. Časopis proto státnímu zastupitelství pro Prahu 5 oznámil podezření z korupce. 

Vít Bárta
Vít Bárta

Vít a Matěj Bárta mají důvod být v úzkých. Časopis Reflex objevil, že jejich rigorózní práce, za které dostali oba na bratislavské Akadémii policejného zboru titul JUDr., jsou s velkou pravděpodobností opsané. Jejich počin dokonce posvětil i oponent, kterým není nikdo menší než Prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc. přezdívaný "matematik zločinu". 

Straus vypracoval k pracím obou bratrů oponentské posudky. V nich bratry velice vychválil, aniž by ale upozornil, že Bártové opisují jeho vlastní texty. Strausovi údajně nevadilo ani to, že Bártové opisují navzájem, kdy například předposlední kapitola je v obou pracích totožná. Pro Reflex Straus na svou obranu řekl, že byl jen příliš "velkorysý". Podle Reflexu mohli být i Bártové velkorysí.

 • Vít Bárta
  Vít Bárta autor: ČT24, zdroj: ČT24
 • Matěj Bárta
  Matěj Bárta autor: ČT24, zdroj: ČT24

Prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc., oponent bratří Bártů

"Podíleli se na výzkumu. A ti, co se na něm podílejí, mohou jeho výsledky používat. To, co tvoříme, je nás všech. To považuji za seriózní. ... Po tomhle rozhovoru si říkám, že mě asi měli lépe ocitovat. ... Asi jsem byl až příliš velkorysý." 

Hájí se i Matěj a Vít Bártovi. "Má práce z roku 2006 odpovídá době a požadavkům. Absolutně nerozumím, o jaké podezření z korupce se má jednat. Profesor Straus je největší odborník v dané oblasti, a je tedy logické, že jsem čerpal i z jeho díla," uvedl Matěj Bárta. "S panem profesorem Strausem jsem spolupracoval již v době svého vysokoškolského studia. Podílel jsem se v jeho pracovním týmu na dvou odborných zprávách," sdělil Reflexu Vít Bárta.

Jiří StrausProf. PhDr. Jiří Straus, DrSc. je kriminalista a forenzní biomechanik. Jako pedagog je vedoucím katedry kriminalistiky na Policejní akademii České republiky v Praze, kde učí kriminalistiku a kriminalistickou techniku. Ve vědecké oblasti se Straus zaměřuje na obor forenzní biomechaniky při odhalování trestných činů, v němž byl jmenován soudním znalcem. Je prorektorem pro vědu a výzkum na Policejní akademii České republiky v Praze.

Zdroj: ČTK, Reflex

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.