Poslední dějství hry o Řecko

ČT24

ČT24
úterý 7. července 2015 Bohuslava

Bratři Bártovi v rigorózních pracích údajně opsali skripta svého oponenta

Velikost textu:
aktualizováno 9. 5. 2012 23:53

Praha – Bratři Vít a Matěj Bártovi se oba pyšní titulem JUDr., jenž získali na Akadémii policejného zboru v Bratislavě. Oba obhájili práci z trasologie, což je věda o stopách, které zanechává pachatel na místě činu. Podle časopisu Reflex Vít i Matěj Bárta však ve svých pracích údajně vykrádají svého oponenta, profesora Jiřího Strause, který patří mezi nejlepší české kriminalisty. Časopis proto státnímu zastupitelství pro Prahu 5 oznámil podezření z korupce. 

Vít Bárta
Vít Bárta

Vít a Matěj Bárta mají důvod být v úzkých. Časopis Reflex objevil, že jejich rigorózní práce, za které dostali oba na bratislavské Akadémii policejného zboru titul JUDr., jsou s velkou pravděpodobností opsané. Jejich počin dokonce posvětil i oponent, kterým není nikdo menší než Prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc. přezdívaný "matematik zločinu". 

Straus vypracoval k pracím obou bratrů oponentské posudky. V nich bratry velice vychválil, aniž by ale upozornil, že Bártové opisují jeho vlastní texty. Strausovi údajně nevadilo ani to, že Bártové opisují navzájem, kdy například předposlední kapitola je v obou pracích totožná. Pro Reflex Straus na svou obranu řekl, že byl jen příliš "velkorysý". Podle Reflexu mohli být i Bártové velkorysí.

 • Vít Bárta
  Vít Bárta autor: ČT24, zdroj: ČT24
 • Matěj Bárta
  Matěj Bárta autor: ČT24, zdroj: ČT24

Prof. PhDr. Jiří Straus, DrSc., oponent bratří Bártů

"Podíleli se na výzkumu. A ti, co se na něm podílejí, mohou jeho výsledky používat. To, co tvoříme, je nás všech. To považuji za seriózní. ... Po tomhle rozhovoru si říkám, že mě asi měli lépe ocitovat. ... Asi jsem byl až příliš velkorysý." 

Hájí se i Matěj a Vít Bártovi. "Má práce z roku 2006 odpovídá době a požadavkům. Absolutně nerozumím, o jaké podezření z korupce se má jednat. Profesor Straus je největší odborník v dané oblasti, a je tedy logické, že jsem čerpal i z jeho díla," uvedl Matěj Bárta. "S panem profesorem Strausem jsem spolupracoval již v době svého vysokoškolského studia. Podílel jsem se v jeho pracovním týmu na dvou odborných zprávách," sdělil Reflexu Vít Bárta.

Jiří StrausProf. PhDr. Jiří Straus, DrSc. je kriminalista a forenzní biomechanik. Jako pedagog je vedoucím katedry kriminalistiky na Policejní akademii České republiky v Praze, kde učí kriminalistiku a kriminalistickou techniku. Ve vědecké oblasti se Straus zaměřuje na obor forenzní biomechaniky při odhalování trestných činů, v němž byl jmenován soudním znalcem. Je prorektorem pro vědu a výzkum na Policejní akademii České republiky v Praze.

Zdroj: ČTK, Reflex

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Merkelová a Hollande Řecku: Nová jednání? Času je málo
    Video
    Merkelová a Hollande Řecku: Nová jednání? Času je málo aktualizováno před 3 hodinami Evropa rozpačitě reaguje na výsledky řeckého referenda, které odmítlo požadavky úspor navrhované trojkou věřitelů. Zatímco představitelé zemí jižního křídla eurozóny naznačují ...
   • Řecké protinávrhy: Odklad úsporných opatření
    Video
    Řecké protinávrhy: Odklad úsporných opatření aktualizováno před 3 hodinami Řecký premiér Alexis Tsipras poletí na úterní summit eurozóny s protinávrhy, které budou patrně kontroverzní. Atény budou požadovat od věřitelských institucí hlavně odklad ...
   • Česko čeká ochlazení. V pátek může být pod dvacet
    Video
    Česko čeká ochlazení. V pátek může být pod dvacet aktualizováno 6. 7. 2015 20:17 Po vlně veder, která během prodlouženého víkendu rozpálila Česko i celou střední Evropu, přijde citelné ochlazení. Zatímco dnes v republice znovu padaly teplotní rekordy a na ...
   • Baroko coby bestseller
    Galerie
    Baroko coby bestseller vydáno 6. 7. 2015 21:35 Zcela nové dílo, věnované barokní architektuře v Čechách, má přes svoji poměrně vysokou cenu (1200 Kč) a značný rozsah (takřka 800 stran) nečekaný úspěch mezi zájemci a ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.