Opilý policista Kadlec boural 50 aut – o pár hodin dříve nedorazil k soudu kvůli předchozí nehodě

Úterní nehodu, při které opilý policista naboural terénním vozidel více než 50 aut, bude řešit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Řidičem byl bývalý policejní pedagog a důstojník Karel Kadlec. Když ho policisté dostihli, tak nejdříve odmítl dechovou zkoušku, v nemocnici pak nadýchal přes jedno promile. V úterý dopoledne přitom Kadlec nedorazil k soudu, který měl řešit jeho předchozí nehodu v opilosti. Kvůli ní ho ministr vnitra loni postavil mimo službu.

Video Nabouraná auta na Vinohradech v Praze
video

Nabouraná auta v Praze na Vinohradech

Zdroj: Marco Morsut/iReportér

„Viděl jsem, jak naráží do všech aut, tak jsem volal na mámu, ať volá policii. Jel směrem na Francouzskou ulici, lidi za ním v panice běželi – báli jsme se, jestli se někomu něco nestalo,“ popisuje svědek incidentu František Ruml.

Řidič neměl povinné ručení - bude hradit veškerou škodu  

Kadlec je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a přečinu poškození cizí věci. Policie zatím kontaktovala 21 majitelů z více než 50 aut. Škoda už přesáhla dva miliony korun. Podle některých svědků řidič najížděl do aut schválně či opakovaně. Tvrdili to novinářům, kteří byli v úterý na místě činu.

Český rozhlas Radiožurnál navíc upozornil, že Kadlec s největší pravděpodobností neměl povinné ručení. Jeho pojistnou smlouvu totiž nemá Česká kancelář pojistitelů v databázi. „Ke škodě se bude přistupovat jako k nepojištěné škodě, motoristé svou škodu uplatní u České kanceláře pojistitelů, která ji zlikviduje a celou tuto škodu potom bude uplatňovat na nepojištěném řidiči,“ dodal pro ČT mluvčí České kanceláře pojistitelů Aleš Povr.  

Video Události
video

Události: Vyšetřování nehody může trvat týdny i měsíce

Kadlec už jednou opilý boural – k soudu v úterý nedorazil

Kadlec měl s řízením pod vlivem alkoholu problémy i v minulosti. Loni v březnu v Praze podle obžaloby neubrzdil svůj jeep a narazil do auta, které před ním zastavilo kvůli chodcům na přechodu. Přivolaní policisté mu naměřili 1,5 promile alkoholu v dechu, odběr krve ale tehdy Kadlec odmítl.

U soudu pak tvrdil, že v noci před nehodou vypil dvě piva a čtyři panáky tvrdého alkoholu. Krev prý neodevzdal kvůli tomu, že ho urazil lékař. Obvodní soud pro Prahu 2 nejprve policistu nepotrestal s odůvodněním, že se jedná jen o přestupek. Městský soud v Praze ale následně vyhověl stížnosti státního zástupce a případ nižšímu soudu vrátil.

Obvodní soud se měl znovu začít případem zabývat v úterý dopoledne, tedy několik hodin předtím, než Kadlec na Vinohradech havaroval. Mluvčí soudu Marcela Pröllerová uvedla, že hlavní líčení nebylo zahájeno, protože se z něj Kadlec prostřednictvím svého advokáta ze zdravotních důvodů omluvil. Proces tak byl přeložen na 3. května, kdy by měl podle Pröllerové přesněji vysvětlit, proč k soudu nepřišel.

Ministr vnitra Milan Chovanec už loni postavil Kadlece mimo službu a policejní důstojník byl také odvolán z funkce na Policejní akademii. „Pokud nám GIBS potvrdí aktuální podezření ze včerejšího dne o dalším excesu pana Kadlece, okamžitě tohoto člověka propustím z policejního sboru. Takovéto chování nemá ve společnosti místo,“ komentoval aktuální incident Chovanec.