ČSSD si vezme půjčku, aby splatila stovky milionů. V centrále bude propouštět

Širší vedení ČSSD schválilo návrh předsednictva, který má straně zvýšit příjmy a snížit výdaje. Vezme si úvěr, protože musí zaplatit 337 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi. Během jednání ústředního výkonného výboru strany to oznámil premiér Bohuslav Sobotka.

Video Události
video

Sociální demokraté připravili plán, jak zaplatit dluh

Zdroj: ČT24

Altner vyhrál spor s ČSSD, kterou zastupoval v majetkovém řízení o Lidový dům, který je sídlem strany. Vedení sociálních demokratů na svém sobotním jednání rozohodlo, že ČSSD zatím právníkovi Altnerovi nezaplatí. Nejprve chce jednat s exekutory kvůli Altnerovým věřitelům. V Lidovém domě už se totiž přihlásilo 17 Altnerových věřitelů s pohledávkami přes 20 milionů korun.

Podle Altnerova advokáta Václava Veselého by se právníci sociální demokracie ale neměli na vyplacení peněz domlouvat s exekutory. „Právníci se nemají podle mého názoru na čem domlouvat s exekutory, protože titul pro zaplacení máme my. Já se domnívám, že exekutoři zatím nemají žádný titul vůči sociální demokracii, aby po ní chtěli zaplatit,“ řekl Českému rozhlasu Veselý, který se chce s právníky ČSSD příští týden sejít.

Z centrály odejdou přes dvě desítky lidí

Sociální demokraté rozhodli, že na stranických výdajích ušetří propouštěním. V centrále přijde o práci 22 lidí, v některých regionech strana zkrátí pracovní úvazky. Předseda Sobotka také počítá s tím, že po centrálním snížení výdajů ČSSD na podzimní volební kampaň poskytnou jednotliví kandidáti peníze z vlastních zdrojů.

 

Video Zprávy ve 12
video

Jak bude ČSSD šetřit a splácet dluh

Zdroj: ČT24

„Návrh jak na vzetí úvěru, tak i na snížení provozních výdajů, schválilo nejen užší vedení strany, ale dnes také ústřední výkonný výbor, takže ta rozhodnutí už jsou v tuto chvíli konečná, platí a vedení strany je bude v nejbližších dnech, měsících a letech realizovat,“ shrnul Sobotka. Letos chce strana ušetřit 50 až 55 milionů korun.

Kandidáti by měli dorovnat, co strana zkrátí z kampaně 

„Zčásti snížíme výdaje na volby, nicméně pravděpodobně to nebude znamenat absolutní pokles, protože počítáme s větší aktivitou kandidátů. Tedy s tím, že by měli dorovnat to, co jsme zkrátili z hlediska centrálně poskytovaných dotací,“ uvedl Sobotka.

Dodal, že schválené změny, které se týkají volební kampaně, nejsou zásadní, protože jsou jednorázové. „Pro nás je důležité, abychom šetřili pravidelně,“ dodal. Sociální demokraté v kauze podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Nemá ale odkladný účinek pro zaplacení dlužné částky.

Kromě propouštění zatím Bohuslav Sobotka úsporná opatření, která by se měla skládat z dvaceti bodů, konkrétněji nekomentoval. „Sbíráme po malých částkách, ale v celé struktuře sociální demokracie. Snažíme se, aby fungování strany nebylo ohroženo v žádném směru. Každý musí přispět, to znamená každá ta úroveň sociální demokracie musí nějakým způsobem přispět k tomu, abychom snížili provozní výdaje,“ řekl pouze. 

Kauza Lidový dům stará téměř 20 let

Spor o Lidový dům začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s advokátem Zdeňkem Altnerem smlouvu o právní pomoci při získávání svého historického sídla: Lidového domu v Hybernské ulici. Smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman. Strana se v ní zavázala, že pokud se právo ČSSD podaří prosadit, vyplatí Altnerovi odměnu ve výši deset procent z hodnoty objektu.

Poté, co v roce 2000 socialisté získali Lidový dům zpět, obdržel právník 17 milionů (třetinu částky, kterou byla strana ochotná zaplatit); Altner následně podal několik žalob. Na konci března 2016 dovedl k pravomocnému rozsudku spor o 18,5 milionu korun. Sumu vypočítal jako desetinu částky, kterou ČSSD získala na nájemném. Kvůli smluvní pokutě ale musí sociální demokracie zaplatit podstatně víc: přes tři sta milionů korun.