Kriminalisté zadrželi dvojici, která chtěla podvodem vylákat z bank 3,5 milionu

Královéhradečtí kriminalisté zadrželi 44letého muže z Izraele, který se pokusil spolu s 35letou ženou podvést banky a vylákat z nich tři a půl milionu korun. Dvojice padělala téměř 500 platebních příkazů, zaměstnanci bank ale podvod odhalili. V případě prokázání viny jim hrozí až 10 let vězení, soud už oba poslal do vazby.

Video Dvojice čeká na soud ve vazbě
video

Dvojice čeká na soud ve vazbě

Podle policie obviněný cizinec zřídil koncem roku 2014 v bance účet pro svého údajného známého, ovšem za pomoci padělaných dokladů. „Žena pak postupně vlastnoručně vyplnila bezmála 500 platebních příkazů. Kromě toho, že vyplnila povinné údaje, napodobila i podpisový vzor příkazce operace. K tomu využila předlohy podpisů statutárních orgánů firem, které jsou dostupné na veřejně přístupných listinách založených ve sbírce listin v obchodním rejstříku firem,“ uvedla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Firmy vybírala náhodně na internetu, všechny platební příkazy byly do maximální výše 10 tisíc korun. „Obvinění se spoléhali na to, že odchozí částku v řádech tisíců korun banky proplatí bez zvýšené kontroly jako běžnou platbu nízké hodnoty a poškozené společnosti ji nebudou dohledávat,“ dodala Ježková.

Žena vyplněné příkazy vhodila do poštovních boxů, díky obezřetnosti pracovníků regionálních poboček dvou bank byly ale vyplacenou pouze dva příkazy, ostatní byly předané policii s podezřením, že se jedná o falzifikáty.

Muže zadržela zásahová jednotka v jeho pražském bytě. Při domovních prohlídkách zajistili kriminalisté kromě výpočetní techniky také pistoli, včetně téměř 500 nábojů a automatickou pušku s více než 400 náboji. „Ke zbraním má obviněný řádná povolení a je držitelem zbrojního průkazu. Ten mu ale bude vzhledem k zahájenému trestnímu stíhání s největší pravděpodobností odebrán,“ upřesnila mluvčí.