Kauzy by měl soudcům přidělovat náhodně automat

Ministerstvo spravedlnosti chce zavést do praxe rozdělování případů jednotlivým soudcům náhodný počítačový generátor. Díky němu pak soudce nebude moct ani odhadnout, která kauza skončí u něj na stole. V současnosti se soudci střídají podle pořadníků, které se opakují dokola. Podle ministerstva není těžké tento systém zneužít.

Video Události
video

Události: Soudci budou dostávat kauzy podle náhodného přidělení

„Pokud někdo ví, kde zrovna to kolečko je, dá se počkat s návrhem do správného okamžiku, aby to vyšlo na daného soudce,“ přibližuje odhadnutelnost stávajícího systému ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Podle něj znemožňuje automatický počítačový program předvídatelnost i u řady malých soudů, kde se u části agendy střídají jen dva soudci. Je to podle něj obdobné, jako sázet v ruletě. „I když sázíte jenom na černou a červenou, nikdy nevíte, jestli vyhrajete,“ podotýká.

Ilustrační foto

Zdroj: Thinkstock
Autor: Andrey Popov

Zároveň Pelikánův resort plánuje postupné slučování některých malých soudů, aby generátor mohl zavést plošně. Některé okresní soudy totiž v současnosti disponují v určitých specializacích jediným soudcem.

  • Na potřebnost náhodného rozdělování případů soudcům ukazuje mimo jiné i obvinění chomutovského soudce Ivana Nováka. Ten si měl podle policejní verze na konci pracovní doby zkontrolovat, že další žádost o propuštění zamíří právě k němu, a pak dal vědět advokátu Josefu Douchovi, ať požádá o propuštění svého klienta. Oba ale odmítají, že by cokoli ovlivňovali a předali si úplatek.