Co rozhodne kauzu Nagygate

ČT24

ČT24
úterý 26. května 2015 Filip

Během pálení čarodějnic vzniklo nejvíce požárů za posledních pět let

Velikost textu:
aktualizováno 1. 5. 2012 14:27

Praha - Nejvíce požárů za posledních pět let likvidovali hasiči v poslední dubnový den, kdy se na řadě míst konalo tradiční "pálení čarodějnic". Hasiči včera zasahovali celkem u 154 požárů a dalších 24 likvidovali v prvních šesti hodinách dnešního dne, uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Ivana Svitáková. Teploty i během dneška budou atakovat tropickou třicítku. Výstraha meteorologů kvůli zvýšenému nebezpečí požárů tak pořád platí.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Pondělní požáry si vyžádaly jeden lidský život a škody ve výši zhruba 6,2 milionu korun. Více než polovina všech pondělních požárů se stala v odpoledních a večerních hodinách. S největší pravděpodobností se tedy na vysokém počtu výjezdů hasičů podepsaly právě oslavy filipojakubské noci spojené se zapalováním hranic.

"Nejvyšší nárůst počtu požárů byl mezi 20:00 a 21:00, kdy hasiči likvidovali během jedné hodiny 15 požárů," doplnila Svitáková. V minulých letech vyjížděli hasiči o čarodějnických dnech nejvýše ke 110 požárům. V roce 2008 bylo dokonce 30. dubna zaznamenáno pouze 64 požárů, tedy méně než polovina letošního počtu. Ke vzniku požárů ovšem nyní značně přispívá horké a suché počasí. Jen za poslední čtyři dny hasiči likvidovali 614 požárů. Nejvíce zásahů, dohromady 217, zaznamenali hasiči v neděli 29. dubna. Dlouhodobý denní průměr přitom činí 55 požárů.

Celková výše škod za období od 27. do 30. dubna se vyšplhala na 21 milionů korun. "Upozorňujeme především na nebezpečí vzniku požárů v přírodě. Proto doporučujeme maximální opatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm při pobytu venku," uvedla mluvčí hasičů.

Množství požárů, které se staly 30. dubna od roku 2008

 • 2008 - 64 požárů
 • 2009 - 110 požárů
 • 2010 - 104 požárů
 • 2011 - 77 požárů
 • 2012 - 154 požárů

Nad ránem opět propukl požár lesa u Lažánek na Brněnsku

Nad ránem u Lažánek zasahovalo 16 jednotek. Mezi 05:00 a 06:00 hasiči požár lokalizovali. Po 08:00 zůstala na místě jediná jednotka, která hlídá požářiště a dohašuje skrytá ohniska. Zůstane tam pravděpodobně celé dopoledne. Škodu zatím majitel lesa nevyčíslil. První hlášení o požáru hovořilo o hořící trávě a lesním porostu na 40 čtverečních metrech. "Při příjezdu prvních jednotek se ale oheň v členitém dubovém a smrkovém lesním porostu kvůli silnému větru velmi rychle šířil a plameny dosahovaly až do korun stromů," oznámil mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Večer požár zasáhl zhruba dva hektary dubového a smrkového lesa. V místech, kde se plameny šířily nejrychleji, použili hasiči vrtulník s vakem na vodu. Posádka z něj vylila 12 tisíc litrů vody. Ráno plameny zachvátily 1,5 hektaru lesa.

Jde o čtvrtý požár lesa velkého rozsahu, který hasiči likvidovali v uplynulých dnech na Brněnsku a Vyškovsku. Dva z nich, nedělní požár ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku a nynější u Lažánek, si vyžádaly vyhlášení třetího stupně požárního poplachu. Jednou z příčin lesních požárů je suché a větrné počasí.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Položí biopaliva českou vládu? Těžko
    Video
    Položí biopaliva českou vládu? Těžko vydáno před 1 hodinou Praha – Část opozice se od 14:00 na mimořádné schůzi sněmovny pokusí svrhnout koaliční kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úspěšná ale velmi pravděpodobně nebude a vláda hlasování ...
   • Juncker a Cameron spolu jednali o reformě EU
    Juncker a Cameron spolu jednali o reformě EU vydáno před 1 hodinou Londýn - Reformě Evropské unie byl věnován rozhovor britského premiéra Davida Camerona se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Cameron pozval bruselského hosta k pozdní ...
   • Ve 110 letech zemřela nejstarší Češka Marie Behenská
    Ve 110 letech zemřela nejstarší Češka Marie Behenská vydáno 25. 5. 2015 23:17 Plzeň – Minulou středu zemřela v Plzni nejstarší občanka České republiky Marie Behenská. Bylo jí 110 let. S odvoláním na rodinu to napsal server Deník.cz.
   • Landova hymna - kontroverze s dobrým načasováním
    Video
    Landova hymna - kontroverze s dobrým načasováním vydáno před 1 hodinou Praha - Nápad magistrátu, aby hymnu k oslavám 700. výročí narození Karla IV napsal Daniel Landa se neujal. Proti se okamžitě postavili studenti historie, jímž vadí Landova minulost v ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.