V březnu přibylo tragických nehod, čtvrtletí ale bylo nejlepší v historii

V březnu zemřelo při dopravních nehodách o čtyři lidi více než loni. Tragické nehody měly celkem 51 obětí. Současně ale výrazně poklesl počet lidí, kteří při nehodách zahynuli v prvním čtvrtletí. Bylo jich 110, což je nejméně v historii. O dopravních nehodách a jejich příčinách bude v pořadu 90' ČT24 hovořit ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Otázky na problémy v dopravě i chystané zpřísnění trestů je možné pokládat přes stránky Hyde Parku, facebook, twitter nebo iReportér.

Poslední tragická březnová nehoda se stala ve středu v Libereckém kraji, nejtragičtějším dnem ale bylo poslední úterý v měsíci. Po nárazu kamionu do dodávky na dálnici D5 zahynuli čtyři lidé, což byla dosud nejvážnější letošní nehoda. Navíc se během dne staly ještě další dvě smrtelné nehody.

I proto ve srovnání s minulým rokem tragických nehod v březnu přibylo, loni za třetí měsíc roku zahynulo 47 lidí. Letos statistiku ovlivnily i brzké Velikonoce, nejhorším jejich dnem byla neděle, kdy zemřeli čtyři lidé.

Ředitel dopravní policie Tomáš Lerch dává meziroční zvýšení nehod v březnu do souvislosti i s počasím. Během měsíce se často výrazně lišily noční a denní teploty. To se potom projevovalo zejména v členitém terénu. „Řidiči vidí pěkné počasí a neodhadnou, že může být vozovka třeba v nějakém tmavém lesním úseku ještě mírně namrzlá. Bylo poměrně hodně nehod, kdy řidič po projetí zatáčky dostal smyk,“ upozornil Tomáš Lerch.

V součtu s lednem a únorem se ale českým řidičům podařilo po dvou letech nepřetržitého růstu snížit množství tragických nehod za první čtvrtletí na historické minimum. V lednu měly nehody 27 obětí, v únoru 32, v obou měsících bylo meziročně asi o pětinu tragických nehod méně. V součtu s březnovými 51 mrtvými potom skončila smutná statistika za čtvrtletí na čísle 110.

Těsně se tak čtvrtletní statistika dostala pod hodnotu z roku 2013, který byl dosud nejméně tragický i z celoročního pohledu, a to ve srovnání se statistikami od roku 1970. Nejvíce lidí naopak zahynulo při dopravních nehodách v roce 1994 s 305 oběťmi.