Co rozhodne kauzu Nagygate

ČT24

ČT24
úterý 26. května 2015 Filip

Sluch dětí se začne kontrolovat už v porodnicích

Velikost textu:

Praha - Všechny české porodnice by měly začít kontrolovat, jestli novorozenci správně slyší. Doporučuje to ministerstvo zdravotnictví a snaží se najít cestu, jak finančně náročný výkon zaplatit. Sluch zatím prověřuje pouze necelá polovina porodnic. Čím později se ale na vadu přijde, tím menší je šance na zlepšení.

Screening sluchu
Screening sluchu

Malá sonda se zavede do ucha miminka a ihned zjistí, zda dítě v pořádku slyší. "Toto vyšetření je organizačně i finančně náročné, ale domníváme se, že stojí za to," míní lékařka Ústavu pro matku a dítě v Podolí Marcela Černá. V současné době kvůli nedostatku peněz provádějí vyšetření sluchu bezprostředně po porodu jen některé nemocnice v Česku.

Odhalit vadu sluchu klasickým vyšetřením ale bývá pro pediatry problém. "Čím později se sluchová vada diagnostikuje, tím se celý proces prodlužuje. Dochází k opoždění dítěte jak v oblasti rozumové, tak v sociální a citové," upozorňuje ředitelka Federace rodičů a přátel sluchově postižených Jana Fenclová. 

Ministerstvo zdravotnictví plošný screening podporuje. I proto zařadilo vyšetření do tzv. úhradové vyhlášky a pojišťovny nově výkon porodnicím proplácejí. "Ministerstvo zdravotnictví doporučuje porodnicím, aby se vybavily tak, aby tento screening mohly poskytovat," dodal mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

přehrát video
Reportáž Edity Horákové
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Položí biopaliva českou vládu? Těžko
    Video
    Položí biopaliva českou vládu? Těžko vydáno před 1 hodinou Praha – Část opozice se od 14:00 na mimořádné schůzi sněmovny pokusí svrhnout koaliční kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úspěšná ale velmi pravděpodobně nebude a vláda hlasování ...
   • Juncker a Cameron spolu jednali o reformě EU
    Juncker a Cameron spolu jednali o reformě EU vydáno před 1 hodinou Londýn - Reformě Evropské unie byl věnován rozhovor britského premiéra Davida Camerona se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Cameron pozval bruselského hosta k pozdní ...
   • Ve 110 letech zemřela nejstarší Češka Marie Behenská
    Ve 110 letech zemřela nejstarší Češka Marie Behenská vydáno 25. 5. 2015 23:17 Plzeň – Minulou středu zemřela v Plzni nejstarší občanka České republiky Marie Behenská. Bylo jí 110 let. S odvoláním na rodinu to napsal server Deník.cz.
   • Landova hymna - kontroverze s dobrým načasováním
    Video
    Landova hymna - kontroverze s dobrým načasováním vydáno před 1 hodinou Praha - Nápad magistrátu, aby hymnu k oslavám 700. výročí narození Karla IV napsal Daniel Landa se neujal. Proti se okamžitě postavili studenti historie, jímž vadí Landova minulost v ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.