Kvůli Kalouskovi odchází z TOP 09 její spoluzakladatel Lukša

Někdejší dlouholetý místopředseda TOP 09 Pavol Lukša opustil stranické řady. Své vystoupení z pravicové partaje spojené se jménem Karla Schwarzenberga vysvětlil tím, že se neumí ztotožnit s politickou linií, kterou zastává nový předseda Miroslav Kalousek. Ten Lukšův konec vítá, odcházející politik prý jen reaguje na svůj neúspěch ve straně.

Pavol Lukša
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

„Nemyslím si, že by TOP 09 musela být politickou stranou, která je stále konfrontační, ale nabyl jsem dojmu, že jedinou věc, kterou v poslední době máme, je konfrontace. To není dobře,“ prohlásil Lukša s tím, že stranická politika podle něj nic kromě útoků a agresivity nenabízí.

„Zcela opomíjí práci ve prospěch občanů ve městech a obcích a soustředí se pouze na témata, která neřeší prakticky žádné problémy občanů, a tím se pro mě stává neakceptovatelnou,“ doplnil. „Nemohu se ztotožnit s orientací prezentovanou především Miroslavem Kalouskem.“

Lukšův odchod je pro opoziční stranu minimálně symbolickou ztrátou. Někdejší člen a svého času i místopředseda lidovců (2005–2006) totiž patřil mezi politiky, kteří spolu s Kalouskem opustili v roce 2009 řady křesťanských demokratů a začali stavět nový politický projekt. Místopředsednický post navíc Lukša v TOP 09 držel od jejího ustavujícího sněmu až do loňska.

Rezignační dopis Pavola Lukši
Zdroj: Pavol Lukša

Kalousek: Neunesl svou nepodporu ve straně

Kalousek Lukšův odchod vítá. „Všichni v TOP 09 víme, že jsou to zástupné důvody,“ prohlásil. „Neunesl svou zjevnou nepodporu ve straně, neuspěl na sněmu a neměl většinovou podporu pro své sympatie k proruské orientaci a k Bloku proti islámu.“ Takovou interpretaci ale vyvrací samotný Lukša s tím, že o místopředsednické křeslo na sněmu nestál – a již tehdy varoval před zbytečnou agresivitou stranické politiky.

Po vystoupení z řad TOP 09 Lukšovi zůstává úloha starosty v Čeladné na Frýdecko-Místecku. Zda bude kandidovat v podzimních krajských volbách, neřekl. „Do krajských voleb je ještě daleko, ale určitě ne v dresu hnutí nebo do strany, které jsou v současné době známy na naší politické scéně,“ prohlásil.

Personální problémy TOP 09

Pro TOP 09 se jedná o druhý významný odchod v jednom měsíci, počátkem měsíce vyloučila ze svého sněmovního klubu poslance KarlaTurečka; o něm se spekuluje, že se chystá přestoupit k Babišovu hnutí ANO. Síla TOP 09 v dolní komoře se tak zúžila na pětadvacet členů.

„TOP 09 má především personální problém,“ dodává komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko. „Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg jsou velmi viditelní, ale ostatní politici TOP 09 příliš viditelní nejsou – to se týkalo i Pavola Lukši. A ve volbách do PS příliš neuspěl, byl vykroužkován z prvního místa.“

Analytik Hospodářských novin Václav Dolejší se domnívá, že Kalouskovo vedení TOP 09 doplácí na to, že je zaměřeno jen „antibabišovsky“ a „antizemanovsky“. Za poslední rok ztratil Kalousek mnoho spojenců, podotkl Dolejší.  

Video Komentátor Kubičko: TOP 09 má personální problém
video

Komentátor Kubičko: TOP 09 má personální problém

Komentátor Kubičko: TOP 09 má personální problém

Dolejší a Jelínek k dění uvnitř TOP 09